Załatw sprawę bez wychodzenia z domu

Wodociągi Jaworzno na czas trwania epidemii do odwołania zawiesiły bezpośrednią obsługę Klienta w swojej siedzibie przy ul. św., Wojciecha 34.

Powyższe rozwiązanie nie ma wpływu na ilość oraz termin realizowanych spraw bowiem wszelkie sprawy związane m.in. z: warunkami technicznymi, przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, złożeniem wniosku na wymianę, legalizację wodomierza jak również sprawdzeniem rachunków za wodę i ścieki można załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu:

  • mailowo, pobierając stosowny wniosek ze strony internetowej i wysyłając go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • telefonicznie, dzwoniąc do spółki*:

Centrala: 32 318-60-00

Sekretariat: 32 318-60-12

Montaż i wymiana wodomierzy: 32 318-60-28

Punkt obsługi umów: 32 318-60-27

Remont i budowa przyłączy wodociągowych: 32 318-60-32

Budowa nowych przyłączy kanalizacyjnych: 32 318-61-40

Jednostka Realizująca Projekt: 32 318-60-74

Warunki techniczne: 32 318-60-44/49

*pełny wykaz dostępny jest na stronie www.wodociagi.jaworzno.pl

  • rejestrując się w serwisie e-BOK (dostępnym także na stronie spółki), można zrealizować/sprawdzić kwestie związane z rozliczeniem faktur za wodę i ścieki.

Bardzo dziękujemy naszym Klientom za wyrozumiałość, apelujemy o przestrzeganie zasad sanitarnych obowiązujących w miejscach publicznych i zapraszamy do korzystania z zaproponowanych, zdalnych form obsługi Klienta.

Pilotażowa stacja do usuwania farmaceutyków wznawia pracę

Po blisko trzy miesięcznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, wznawia swoją pracę stacja naukowo badawcza zlokalizowana na Oczyszczalni Ścieków Jeleń Dąb w Jaworznie. Jej głównym celem i założeniem jest ozonowanie ścieków oczyszczonych z zamiarem redukcji z nich farmaceutyków na poziomie 80-90% przy całkowitym braku powstawania substancji kancerogennych.

Pod koniec 2019 zamontowano i skalibrowano wszystkie urządzenia oraz elementy wchodzące w skład całego układu technologicznego stacji badawczej. W tym czasie w specjalnych stalowych kontenerach, postawionych przy korycie wylotowym ścieków oczyszczonych, zamontowano instalację składającą się m.in. z: filtrów piaskowych i węglowych, lamp UV, układu hydraulicznego, przetwornic do produkcji ozonu, sterowników oraz zbiorników kontaktowych, w których to zachodzi proces dawkowania i mieszania się ozonu z oczyszczonymi ściekami.

Ten pionierski układ do usuwania farmaceutyków, w swej budowie wykorzystuje tylko energię elektryczną, eliminując jednocześnie konieczność stosowania sztucznych związków chemicznych w procesach pogłębionego oczyszczania ścieków. Proces ozonowania uzależniony jest od różnych warunków technicznych: zmienności przepływów, temperatury, mętności ścieków stąd też obecnie, w wyniku przestoju spowodowanego sytuacją wirusową w kraju, na nowo musimy ustalić dawkowanie i zapotrzebowanie na ozon - tłumaczy Joanna Stepa Technolog Ścieków w Wodociągach Jaworzno sp. z o. o.

W styczniu 2020, tuż po zabudowaniu stacji, pracownicy Wodociągów Jaworzno rozpoczęli systematyczny pobór i analizę próbek ścieków przed i po procesie ich ozonowania. Jednak musiał on zostać przerwany.

Wyniki z dwóch pierwszych miesięcy funkcjonowania stacji wskazywały na optymistyczną tendencję redukcji takich farmaceutyków, jak sulfametoksazol i diklofenak ze ścieków. Od początku czerwca 2020 ponownie uruchomiliśmy stację, wznawiając tym samym codzienny pobór próbek ścieków. Na te wyniki oraz ich ogólną analizę naukową, dokonaną przez ekspertów z dziedziny chemii, procesów ozonowania i technologii oczyszczania ścieków będziemy musieli jednak poczekać kilka najbliższych tygodni – dodaje Joanna Stepa Technolog Ścieków w Wodociągach Jaworzno sp. z o. o.

Ten pierwszy w Polsce program badawczy realizowany jest przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt ma trwać 2 lata. Uczestnicy projektu tj. pracownicy Wodociągów i firmy Wofil oraz zespół naukowo badawczy przewidują, że do tego czasu możliwe będzie wypracowanie pilotażowego i skutecznego procesu oczyszczania ścieków z farmaceutyków, opartego głównie na ich ozonowaniu. Co ważne, procesu który posłuży za wzór do opracowania ogólnopolskich przepisów oraz norm i który z powodzeniem będzie mógł być stosowany i zaadoptowany na innych oczyszczalniach ścieków komunalnych.

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie beneficjent Wodociągi Jaworzno sp. z o.o.  

Rusza wymiana sieci wodociągowej na Górze Piasku

Od 19 czerwca wykonawca, którym jest firma Budomax rozpocznie prace związane z przebudową i wymianą sieci wodociągowej w dzielnicy Góra Piasku. Na początek wymienione zostaną rurociągi w ul. Szczakowskiej (od Fitness Szoku, dalej w ul. Górnośląskiej w kierunku ul. Jaworznickiej).

W następnych etapach wykonawca będzie realizował swoje zadanie w ulicach: Jaworznickiej, Miedzianej, Sadowej, Wesołej, Kaliskiej, Żeromskiego, Batorego, Głogowej, ks. Głucha, Kowalskiej, Narcyza, Starej i Zamkniętej.

Łącznie, przewidziany w przetargu zakres robót obejmuje wymianę blisko 8 km wodociągu wraz z przyłączami do prywatnych zabudowań. Prace w terenie o wartości 2 mln zł zaplanowane zostały na okres 6 miesięcy i potrwają do listopada 2020r.

Uczulamy kierowców oraz pieszych poruszających się w tym rejonie o zachowanie szczególnej ostrożności, a co ważne stosowanie się do obowiązujących w tym czasie ograniczeń w ruchu i prędkości.

Podłącz swój dom do kanalizacji.

Od marca, pomimo pandemii i licznie obowiązujących ograniczeń, realizowaliśmy dla mieszkańców usługę kompleksowej budowy przyłączy kanalizacyjnych. W tym czasie udało się nam, przy zachowaniu wszelkich środków higieny i bezpieczeństwa, wybudować ponad 130 nowych podłączeń kanalizacyjnych. W większości dla Klientów z dzielnicy Byczyna. To dla nich  przez ostatnie 2 lata, przy wsparciu UE wybudowaliśmy ponad 30 km kanalizacji sanitarnej oraz nową sieć wodociągową. Od lat kanalizacyjna działa również w takich dzielnicach jak: Jeleń, Góra Piasku, Warpie, Ciężkowice, Bory, Śródmieście.

Jeśli więc w Twojej ulicy działa już sieć kanalizacji sanitarnej. Jesteś zainteresowany ekologicznym i ekonomicznym odprowadzaniem ścieków ze swojego domu kanalizacją wprost do oczyszczalni, bez zmartwień czy szambo wyleje. Złóż wniosek o wycenę i budowę przyłącza drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wnioski i druki do pobrania na stronie www.wodociagi.jaworzno.pl

Wszelkie informacje w przedmiotowym temacie można także uzyskać pod numerem telefonu: 32 318 61 40.

Wracamy do normalności

W okresie pandemii biura Wodociągów Jaworzno pracowały w systemie zdalnym, a pracownicy przedsiębiorstwa byli z mieszkańcami w stałym kontakcie mailowym i telefonicznym. W tym czasie nieprzerwanie wodociągi prowadziły prace eksploatacyjne na sieci, takie jak: bieżące usuwanie awarii, 24h obsługa pompowni i ujęć wody, a także kontynuowane były roboty inwestycyjne, a co najważniejsze prowadzony był stały pobór próbek do badań jakościowych wody.

Podobnie jak w naszym kraju stopniowo zdejmowane są obostrzenia, tak i wodociągowa Spółka z Jaworzna wraca do normalnej pracy. Od przyszłego tygodnia tj. po 15 czerwca planowane jest  uruchomienie w siedzibie przy ul. św. Wojciecha 34, z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa Biura Obsługi Klienta. Od 1 czerwca pracownicy biurowi firmy wrócili już do pracy stacjonarnej. Od teraz można się z nimi kontaktować mailowo oraz na podane na stronie www.wodociagi.jaworzno.pl numery telefonów stacjonarnych. Oprócz tego przedsiębiorstwo  wznowiło prace techniczne na terenie miasta związane m.in. z: wymianą i plombowaniem wodomierzy, wydawaniem uzgodnień i warunków technicznych, remontem i budową przyłączy wod-kan.

Powyższe prace często wymagają bezpośredniego kontaktu z Klientem oraz wiążą się z wejściemna teren posesji, czy wprost do domu. Dlatego też Wodociągi Jaworzno apelują i zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich swoich Klientów, dla których bezpośrednio pracownicy będą świadczyć usługi wod-kan.

Jeśli Przebywasz na kwarantannie, czy w izolacji? Jesteś nosicielem wirusa COVID-19 lub przeszedłeś zakażenie? Miałeś kontakt z osobą zarażoną lub przebywającą w izolacji? Poinformuj o tym Dyspozytora Spółki lub służby techniczne tuż przed przybyciem i rozpoczęciem prac.

Mimo że pracownicy firmy nie są na pierwszej linii walki z koronawirusem, to w tym wyjątkowym czasie pragniemy tak jak wszyscy zdrowia dla siebie, swoich pracowników oraz dla swoich bliskich. Chcemy nieprzerwanie pracować i wypełniać swoją misję, którą jest stała, bezpieczna produkcja oraz dostawa wody pitnej do domów jaworznian – wyjaśnia rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel i dodaje, że tak jak nie powinniśmy oszukiwać pod tym względem medyka i ratownika, tak też informacje o przebytej chorobie lub kwarantannie powinniśmy przekazać monterom, bowiem w zdrowiu chcemy świadczyć swoją pracę dla ogółu mieszkańców.