Czysta woda i neutralizacja farmaceutyków ze ścieków. Wodociągi Jaworzno zapraszają na swój Dzień Otwarty.

21 marca br. odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Wodociągów Jaworzno. Jedyny dzień, organizowany przy okazji światowego Dnia Wody, gdzie mieszkańcy naszego miasta będą mogli poznać sposób produkcji wody oraz pierwszą w Polsce stację do oczyszczania ścieków z farmaceutyków.

W przedostatni weekend marca na uczestników i zainteresowanych czeka wycieczka wzdłuż całego procesu wodociągowego. W programie spacer po ujęciu Piaskownia oraz prezentacja technologii uzdatniania wody. Dyspozytornia oraz system alarmowy 994. Pokaz sprzętu technicznego. Zwiedzanie laboratorium oraz spacer po oczyszczalni Jeleń Dąb, wzdłuż technologii oczyszczania ścieków. Na koniec prezentacja pierwszego w Polsce systemu do neutralizacji antybiotyków ze ścieków oczyszczonych – zdradza szczegóły rzecznik przedsiębiorstwa Sławomir Grucel.

Powyższe obiekty i stanowiska udostępnione oraz otwarte zostaną zwiedzającym w sobotę 21 marca br. po wcześniejszym, telefonicznym lub osobistym zapisaniu się na liście.
Zapisy przyjmowane są w terminie od 2 do 13 marca pod numerem telefonu (32) 318 60 64 oraz w siedzibie Wodociągów Jaworzno, ul. św. Wojciecha 34, w godz. od 7:00 do 15:00. 

UWAGA! Ze względu na utrzymanie ciągłości pracy na obiektach liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Udział w wycieczce jest bezpłatny. Organizator zapewnia transport między obiektami. Zbiórka oraz wyjazd z parkingu spod Galeny
od ul. Rzemieślniczej o godz. 9:00. Powrót w to samo miejsce około godz. 14:30.

Miliony na rozwój infrastruktury. Powstaje kanalizacja dla mieszkańców osiedla Dąbrowa Narodowa

Obecnie w Jaworznie prowadzone są prace kanalizacyjne, w ramach przedsięwzięcia pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna – faza VI”. W zakresie tego projektu m.in. w Byczynie ułożonych zostało już ponad 30 kilometrów kanalizacji oraz 19 km sieci wodociągowej. Teraz trwa tam etap budowy prywatnych podłączeń.
Ku końcowi ma się zadanie związane z modernizacją oczyszczalni Jeleń Dąb. Jak wspominały we wcześniejszych publikacjach wodociągi, II etap przebudowy oczyszczalni odnosi się do remontu części mechanicznej tj. hali krat, komory wlotowej oraz węzła osadowego. Znacznego rozpędu nabiera ostatnie zadanie fazy VI tj. budowa kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Dąbrowa Narodowa. Tu przy udziale Unii Europejskiej oraz środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wodociągi wybudują dla mieszkańców około 20 km sieci sanitarnej oraz dodatkowo zmodernizują 19 km sieci wodociągowej. Ulice obecnie objęte pracami to: Jasiugi, Dąbrowskiej, Rejtana, Syrokomli, Wolnej, Szczotki. 

Do tej pory, w ramach realizowanych zadań VI fazy jaworznickiego projektu kanalizacyjnego  podłączono 1783 mieszkańców. Ponad 4000 chętnych oczekuje w kolejce do przyłączenia się. Podobnie jak we wcześniejszych dzielnicach, gdzie od podstaw budowana była kanalizacja, tak i w Dąbrowie Narodowej główne nitki kanalizacyjne będą ułożone w drodze i doprowadzone do granic nieruchomości. Po stronie mieszkańca, czy to w sposób własny, czy też poprzez firmę zewnętrzną lub zlecając to Wodociągom, będzie budowa przyłącza kanalizacyjnego od granicy posesji do budynku. Jednak ten etap nastąpi nie wcześniej jak  w pierwszym kwartale 2021 roku  – tłumaczy Prezes Zarządu Wodociągów Jaworzno Józef Natonek.

Podobnie jak w Byczynie, w momencie zakończenia prac kanalizacyjnych, nawierzchnie dróg będą przywracane do stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji. Stąd w związku z nieuniknionymi utrudnieniami w ruchu, ogromna prośba Wodociągów oraz głównego wykonawcy zadania firmy Eurovia S.A. o wyrozumiałość.   

Wszelkie informacje związane z budową kanalizacji sanitarnej można śledzić na stronie www.kanalizacja.jaworzno.pl oraz uzyskać osobiście lub telefonicznie w Jednostce Realizującej Projekt, ul. św. Wojciecha 34, 43-600 Jaworzno, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: 32 318 61 74, 32 318 60 74.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Uzgodnienia projektowe w Byczynie

W związku na opracowywaną dokumentacją projektową budowy sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej do budynków zlokalizowanych w ulicach: Barana, Olszynowej, Pszenicznej, Krakowskiej, Rudników, Rumiankowej, Żukowej, Pyrzowiec w Byczynie, informujemy, że od 13 stycznia 2020 r. pracownicy firm JR PROJEKT i BIOTOP z Zamościa, działających na zlecenie Wodociągów Jaworzno będą uzgadniać w terenie przebieg projektowanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z każdym właścicielem posesji położonych przy ww. ulicach.

Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących realizacji projektu.

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonów: 84 638 69 79, 663 301 580 oraz pod numerem telefonu Wodociągów Jaworzno Jednostki Realizującej Projekt: 32 3186074.

Za nami spotkanie z mieszkańcami osiedla Dąbrowa Narodowa

Rozpoczęcie prac kanalizacyjnych w dzielnicy to dobry moment na zorganizowanie spotkania z samymi zainteresowanymi, czyli mieszańcami dzielnicy, dla których sieć sanitarna będzie tworzona.

Spotkanie na Dąbrowie Narodowej odbyło się 19 listopada o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Spółdzielczej 9, przy olbrzymiej frekwencji i zainteresowaniu mieszkańców. Na początku Zarząd Wodociągów wraz z przedstawicielami firmy wykonawczej Eurovia S.A. zaprezentował najważniejsze informacje związane z zakresem, harmonogramem prac, a także informacje odnoszące się do metod i sposobów budowy prywatnych przyłączy kanalizacyjnych. Podczas prezentacji mieszkańcy mogli usłyszeć, że przyłącze kanalizacyjne będzie można wykonać dopiero po zakończeniu wszystkich robót w ulicach. Główne nitki kanalizacyjne będą posadowione w drodze i doprowadzone do granic nieruchomości. Po stronie mieszkańca, czy to sumptem własnym, poprzez firmę zewnętrzną, czy zlecając to Wodociągom, będzie budowa przyłącza od granicy posesji do budynku. Natomiast po pracach kanalizacyjnych drogi będą przywracane do stanu przed inwestycyjnego. Oprócz tego przekazano wiadomość, że wraz z powstającą kanalizacją mieszkańcom zostanie wymieniona sieć wodociągowa. W swoim wystąpieniu Prezes Wodociągów Jaworzno Józef Natonek podziękował także mieszkańcom za olbrzymią mobilizację podczas wakacyjnej akcji zawierania umów na podłączenie się do kanalizacji, której efektem jest 80% podpisanych umów w dzielnicy. Zaznaczył, że osoby które nie zdecydowały się na zawarcie tej umowy, wciąż mogą to zrobić w siedzibie przedsiębiorstwa. Oznajmił także, że gdy prace rozpoczną się na dobre, nie obejdzie się bez czasowych utrudnień i niedogodności, jednak zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, informacje o zamknięciu ulic będą przekazywane z wyprzedzeniem.

Wszelkie informacje związane z budową kanalizacji sanitarnej można śledzić na stronie www.kanalizacja.jaworzno.pl oraz uzyskać osobiście lub telefonicznie w Jednostce Realizującej Projekt, ul. św. Wojciecha 34, 43-600 Jaworzno, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: 32 318 61 74, 32 318 60 74.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Spotkanie z mieszkańcami Dąbrowa Narodowa

W połowie października Wodociągi Jaworzno sp. z o.o. podpisały umowę z firmą Eurovia S.A. na budowę kanalizacji sanitarnej w dzielnicy Dąbrowa Narodowa. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku mają rozpocząć się pierwsze roboty ziemne. Z tego też tytułu jaworznickie wodociągi zapraszają mieszkańców osiedla Dąbrowa Narodowa na spotkanie informacyjne poświęcone powyższym pracom.

Spotkanie odbędzie się 19 listopada 2019 r. (wtorek) o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Spółdzielczej 9 w Jaworznie.

Wśród tematów poruszanych podczas spotkania będzie m.in.: harmonogram i zakres robót, techniczne warianty i możliwości podłączania się do kanalizacji sanitarnej, a także system finansowania prywatnych przyłączy kanalizacyjnych.