Z tej okazji na całym świecie w październiku prowadzone są specjalne wydarzenia oraz kampanie w mediach, zachęcające do prawidłowego postępowania z e-odpadami.
Ich głównym celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego postępowania ze zużytym i tak powszechnym sprzętem RTV i AGD.
Na świecie wytwarzanych jest miliony ton elektrośmieci. Większość z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory. Z danych ONZ wynika, że rocznie tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawana recyklingowi, a reszta trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. Według wyliczeń ONZ w 2021 r. każda osoba na świecie wyprodukuje średnio 7,6 kg elektrośmieci, co oznacza, że na całym świecie zostanie wytworzonych aż 57,4 mln ton. Niestety tylko 17,4 procent tych elektronicznych odpadów zostanie właściwie zebrane i poddane recyklingowi.
To olbrzymie straty dla środowiska oraz gospodarek światowych, bowiem zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to prawdziwa skarbnica metali, tworzyw sztucznych i szkła.
Komputery, monitory, smartfony sprzęt AGD – wszędzie tam znajdziemy metalowe podzespoły. Wydobyte z nich i przetworzone we właściwy sposób złoto, platyna, miedź czy srebro może zostać wykorzystane np. przy produkcji czajników, instrumentów muzycznych, a nawet do wytwarzania plomb dentystycznych. Oprócz metalu, głównym surowcem pozyskiwanym dzięki recyklingowi elektrośmieci są tworzywa sztuczne. Plastikowe elementy pochodzą w większości z obudowy komputerów, części pralek, żelazek i innego sprzętu AGD. Z odzyskanego plastiku można wyprodukować meble, np. ławki czy krzesła ogrodowe, a także inne przedmioty codziennego użytku, np. donice, czy kołpaki do aut. Sprzęty elektryczne i elektroniczne, takie jak monitory czy pralki, posiadają szklane elementy, np. ekrany i szyby. Pozyskane w ten sposób szkło może posłużyć do produkcji naczyń żaroodpornych.
Jak widać materiałów wtórnych w elektrośmieciach jest wiele. Można je racjonalnie i w sposób przemyślany wykorzystać ponownie. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim segregowaniu i przekazywaniu do właściwych pojemników oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów. W Jaworznie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z terenu miasta, pochodzący z gospodarstw domowych, można oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Górnośląskiej 39 w Jaworznie. Tel.: (32) 745 10 72. Elektrośmieci są także zbierane sprzed posesji jednorodzinnych i z punktów gromadzenia odpadów dla nieruchomości wielolokalowych. Odbiór elektroodpadów odbywa się w terminach określonych w obowiązującym harmonogramie.