13 października po raz czwarty obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

13 października po raz czwarty obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Z tej okazji na całym świecie w październiku prowadzone są specjalne wydarzenia oraz kampanie w mediach, zachęcające do prawidłowego postępowania z e-odpadami. 
Ich głównym celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego postępowania ze zużytym i tak powszechnym sprzętem RTV i AGD.

Na świecie wytwarzanych jest miliony ton elektrośmieci. Większość z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory. Z danych ONZ wynika, że rocznie tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawana recyklingowi, a reszta trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. Według wyliczeń ONZ w 2021 r. każda osoba na świecie wyprodukuje średnio 7,6 kg elektrośmieci, co oznacza, że ​​na całym świecie zostanie wytworzonych aż 57,4 mln ton. Niestety tylko 17,4 procent tych elektronicznych odpadów zostanie właściwie zebrane i poddane recyklingowi. 
To olbrzymie straty dla środowiska oraz gospodarek światowych, bowiem zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to prawdziwa skarbnica metali, tworzyw sztucznych i szkła. 

Komputery, monitory, smartfony sprzęt AGD – wszędzie tam znajdziemy metalowe podzespoły. Wydobyte z nich i przetworzone we właściwy sposób złoto, platyna, miedź czy srebro może zostać wykorzystane np. przy produkcji czajników, instrumentów muzycznych, a nawet do wytwarzania plomb dentystycznych. Oprócz metalu, głównym surowcem pozyskiwanym dzięki recyklingowi elektrośmieci są tworzywa sztuczne. Plastikowe elementy pochodzą w większości z obudowy komputerów, części pralek, żelazek i innego sprzętu AGD. Z odzyskanego plastiku można wyprodukować meble, np. ławki czy krzesła ogrodowe, a także inne przedmioty codziennego użytku, np. donice, czy kołpaki do aut. Sprzęty elektryczne i elektroniczne, takie jak monitory czy pralki, posiadają szklane elementy, np. ekrany i szyby. Pozyskane w ten sposób szkło może posłużyć do produkcji naczyń żaroodpornych.

Jak widać materiałów wtórnych w elektrośmieciach jest wiele. Można je racjonalnie i w sposób przemyślany wykorzystać ponownie. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim segregowaniu i przekazywaniu do właściwych pojemników oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów.   W Jaworznie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z terenu miasta, pochodzący z gospodarstw domowych, można oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Górnośląskiej 39 w Jaworznie. Tel.: (32) 745 10 72. Elektrośmieci są także zbierane sprzed posesji jednorodzinnych i z punktów gromadzenia odpadów dla nieruchomości wielolokalowych. Odbiór elektroodpadów odbywa się w terminach określonych w obowiązującym harmonogramie.