Czas zabezpieczyć instalację wodociągową przed zimą. 

Czas zabezpieczyć instalację wodociągową przed zimą. 

Przed nami mroźne poranki. W najbliższym czasie, zwłaszcza w nocy i nad ranem, temperatura może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. To oznacza, że pora zadbać o wodomierze oraz instalację wodociągową przed nadchodzącą zimą. Jesień to odpowiedni czas, aby wykonać pracę i zabezpieczyć urządzenia wodociągowe przed ewentualnymi zamrożeniami i niepotrzebnymi szkodami. 

Zamarzająca woda może trwale uszkodzić wodomierz oraz instalację wodociągową, a także pomieszczenia, w których się znajdują. Dlatego gorąco i póki jeszcze czas, radzimy, aby przed nastaniem minusowej temperatury oraz w trakcie trwania zimy:

  • utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia wodociągowe. Zwrócić szczególna uwagę na uszczelnienie oraz izolację okien, drzwi w piwnicy i garażu.
  • zabezpieczyć przewody wodociągowe, które przebiegają przez nieocieplone pomieszczenia. Do ocieplenia można użyć styropianu, osłony izolacyjnej, wełny mineralnej oraz niepotrzebnych kocy. 
  • zabezpieczyć wodomierz izolacją cieplną w postaci styropianu, wełny mineralnej lub otulin, które można dostać w marketach i sklepach budowlanych.
  • instalacje wodociągowe wykorzystywane w okresie letnim (na przykład na działce, w domkach letniskowych) opróżnić z wody, odwodnić i zamknąć wszelkie zawory. 
  • sprawdzić czy pokrywa od studzienki, w której znajduje się wodomierz, jest dobrze zamknięte oraz czy nie jest uszkodzona. 

Powyższe czynności nie są trudne i skomplikowana do przeprowadzenia. Można je wykonać samodzielnie. Raz wykonane mogą spełniać swoje właściwości izolacyjne przez kilka lat.