Czyszczenie zbiorników wyrównawczych, których zadaniem jest gromadzenie wody oraz regulowanie ciśnienia sieci z wykorzystaniem sił grawitacji, jest rutynowym działaniem, mającym na celu utrzymanie ich w należytym stanie oraz usunięcie powstającego w prawie każdych warunkach środowiskowych biofilmu. Zbiorniki zlokalizowane są w największym punkcie Ciężkowic i posiadają pojemność 600 m3. Pracują i mają znaczącą funkcję dla całej dzielnicy. Dlatego ważne jest aby urządzenia te były właściwie i regularnie konserwowane, bez odczuwalnych zmian w dostawie wody dla mieszkańców – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWIK Jaworzno.
Zbiorniki zostały wyczyszczone nową metodą, mało znaną w Polsce, jednak powszechnie stosowaną we Francji, Niemczech, Hiszpanii oraz Holandii – metodą płynnego czyszczenia i dezynfekcji zbiorników wody pitnej. Metoda ta ma zasadniczy cel. Poprzez całościowe spryskanie ścian, sufitów, podłóg zbiornika preparatem będącym mieszanką kwasów organicznych oraz nieorganicznych zgromadzony i powstały biofilm ulega zniszczeniu. Dzieje się to poprzez jego oddzielenie od powierzchni stałej i rozpuszczenie. Następnie w odległości kilku minut całą powierzchnię spłukuje się wodą pod niewielkim ciśnieniem, odsłaniając czystą powłokę zbiornika, wolną od mikroskopijnych organizmów. Następnie zbiornik podawany jest dezynfekcji. Jak zapewniają przedstawiciele międzynarodowej firmy Herli, środek czyszczący oraz dezynfekujący jest w zupełności bezpieczny dla ludzi. Posiada on zgodę i certyfikat unijny, w tym także polski wydany przez Państwowy Zakład Higieny.
Mamy nadzieje, że chwilowy rozwój biofilmu w tym zbiorniku zostanie zahamowany, choć jesteśmy świadomi, że jest to proces naturalny i nieodzowny w takich warunkach, a samo czyszczenie zadaniem regularnym – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK – Nie wykluczone jest, że w przyszłości sięgniemy jeszcze po tą lub podobną metodę, gdyż przed nami kolejna poważna inwestycja związana z modernizacją zbiorników wody znajdujących się w dzielnicy Warpie. Po tej modernizacji na pewno zależeć nam będzie na utrzymywaniu nowych urządzeń w należytym wzorowym stanie, a powyższa metoda stwarza takie możliwości.