Dbaj o drożność kanalizacji sanitarnej

Dbaj o drożność kanalizacji sanitarnej

01Nie dopuść do zalania swojego budynku lub budynku sąsiada. Od 2011 roku, w naszym mieście wybudowano ponad 100 km nowej kanalizacji sanitarnej dla blisko 15 tys. mieszkańców. Kanalizacja to jedna z najlepszych form odprowadzania nieczystości płynnych z gospodarstw domowych.

Ekologiczna i w porównaniu do regularnego wywożenia szamba – bezpieczna i znacznie tańsza. Jednak należy pamiętać o jej odpowiednim użytkowaniu. Mieć w świadomość, iż do kanalizacji sanitarnej obowiązuje całkowity zakaz podłączania i odprowadzania wszelkich wód deszczowych. Tego typu samowolne działanie może spowodować zalanie budynku lub budynku sąsiada. Często w takim przypadku ubezpieczyciel odmawia wypłacenia odszkodowania. A to w rezultacie może okazać się kosztownym i krótkotrwałym przedsięwzięciem. Pod tym kątem wodociągi wraz ze Strażą Miejską prowadzą kontrole. Za odprowadzanie deszczówki do sieci sanitarnej można otrzymać mandat lub karę grzywny w wysokości do 10 000 zł.

Każdy mieszkaniec ma wpływ na zmniejszenie ilości awarii kanalizacyjnych, a sprawność całego systemu zależy od nas wszystkich. Nawet najmniejsza rzecz nie podlegająca rozdrobnieniu, może spowodować zator i zmniejszyć drożność sieci sanitarnej. Dlatego pamiętajmy: do toalety NIE WRZUCAMY, a także NIE WYLEWAMY: olei, smarów, benzyny, ścierek, żwiru, piasku, popiołu, włosów, resztek jedzenia, środków higieny osobistej, pampersów, pałeczek higienicznych, czy gąbek. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych dla nas wszystkich zdarzeń.

 

02