Dotacje na budowę przyłączy kanalizacyjnych

Dotacje na budowę przyłączy kanalizacyjnych

Nawet 2 tysiące złotych dotacji mogą otrzymać jaworznianie, którzy przyłączą się do budowanej właśnie na terenie miasta nowej sieci kanalizacyjnej. Specjalny system dotacji powstał w Jaworznie w związku z rozpoczęciem realizacji wartego ponad 200 mln zł projektu kanalizacyjnego.
O dotację będą się mogli starać wszyscy właściciele nieruchomości położonych na terenie objętym jaworznickim projektem kanalizacyjnym, którzy zdecydują się przyłączyć do nowej sieci.

To około 13 tysięcy jaworznian. Obietnicę stworzenia mechanizmu zachęcającego do przyłączenia się do kanalizacji złożył mieszkańcom jakiś czas temu prezydent Jaworzna.
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą oraz odbiór inwestycji – wyjaśnia Paweł Silbert,  prezydent miasta. Nad przygotowanym przez miasto projektem już na najbliższej sesji Rady Miejskiej pochylą się radni. Jeśli uchwała zostanie przyjęta już od początku przyszłego roku jaworznianie będą się mogli starać o otrzymanie pieniędzy. Dotacja nie będzie mogła przekroczyć 50 procent wartości całej inwestycji. Aby jednak wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, swoją propozycję przygotowało także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Pozostałe 50 procent kosztów inwestycji właściciel nieruchomości będzie mógł spłacać w ratach – mówi Józef Natonek, prezes MPWiK. – Zachęcam, aby każdy, kto mieszka na obszarze budowy nowej sieci kanalizacyjnej, przyszedł do nas i zapytał o szczegóły.
Realizowany w Jaworznie projekt kanalizacyjny to największe tego typu przedsięwzięcie w historii miasta. Kosztem 206 milionów złotych powstanie 86 km kanalizacji, 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni oraz stacja uzdatniania wody. Na całość inwestycji MPWiK pozyskał aż 110 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Aby prace prowadzone w ramach przedsięwzięcia posuwały się sprawnie i systematycznie przedsiębiorstwo uzyskało także preferencyjną pożyczkę w wysokości 30 mln z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt uchwały oraz zasady przyznawania dotacji