Jak już wspomniano Jaworzno posiada drugie tego typu urządzenie w Polsce, pierwsze funkcjonuje w gminie Osieczno koło Leszna. Pneumatyczna tłocznia ścieków wyposażona jest w dwie „nitki” pracujące naprzemian, sprężarki służące do wypychania nieczystości pod ciśnieniem oraz agregat prądotwórczy dla zachowania ciągłości pracy. Dodatkowo wszystkie dane, jak na przykład stan zbiorników z fekaliami, przekazywane są za pomocą systemu GPRS do dyspozytora. W celu zniwelowania przykrych zapachów ścieki w sposób naturalny są przedmuchiwane i napowietrzane. To jeden z głównych atutów tej maszyny.
Właśnie poprzez napowietrzanie eliminowany jest proces zagniwania ścieków w przewodzie, a tym samym przeciwdziała się generowaniu przykrych zapachów oraz powstawaniu błony biologicznej. To bardzo ważne i chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez uczestników spotkania – wyjaśnia Adama Sztefek z firmy EMI.
A dlaczego jaworznicki MPWiK zdecydował się właśnie na tak nowoczesne rozwiązanie? Jak tłumaczy prezes zarządu Józef Natonek Staramy się poszukiwać technicznie nowatorskich rozwiązań chociażby z tego względu, że rozbudowa sieci kanalizacyjnej pociąga za sobą przyłączanie coraz bardziej odległych osiedli, a dodatkowe uwarunkowania przestrzenne występujące na terenie miasta zmuszają do stosowania pneumatycznego transportu ścieków.
Nowoczesna tłocznia ścieków po oficjalnym uruchomieniu będzie obsługiwać bloki JTBS oraz Szpital Wielospecjalistyczny. Jej parametry pozwolą transportować blisko 38 m3 ścieków na godzinę. Wartość urządzenia wraz z budynkiem i infrastrukturą towarzysząca MPWiK Jaworzno wycenia na blisko 500 tysięcy złotych.