Drugi w Polsce nowoczesny system tłoczenia ścieków

Drugi w Polsce nowoczesny system tłoczenia ścieków

Druga w Polsce oraz jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie tłoczni ścieków została zainstalowana w Jaworznie. Z tego tytułu czwartego listopada   w siedzibie MPWiK, jako nielicznego eksploatatora systemu, odbyła się ogólnopolska prelekcja połączona z prezentacją czekającego na uruchomienie urządzenia. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z jedynym realizatorem niemieckiego systemu, firmą EMI z Ustronia. W spotkaniu uczestniczyli między innymi goście z branży wod – kan oraz przedstawiciele firm projektowych i budowlanych. Jak wspólnie mówią organizatorzy jego celem było pokazanie nowoczesnych rozwiązań pojawiających się w tej zawężonej dziedzinie jaką jest zbiorowe odprowadzanie ścieków, ale przede wszystkim pokazanie  i zaprezentowanie technicznych możliwości nowej tłoczni.  To dobra okazja do wymiany doświadczeń i poglądów branżowych – dodaje prezes MPWiK Józef Natonek.
Jak już wspomniano Jaworzno posiada drugie tego typu urządzenie w Polsce, pierwsze funkcjonuje w gminie Osieczno koło Leszna. Pneumatyczna tłocznia ścieków wyposażona jest w dwie „nitki” pracujące naprzemian, sprężarki służące do wypychania nieczystości pod ciśnieniem oraz agregat prądotwórczy dla zachowania ciągłości pracy. Dodatkowo wszystkie dane, jak na przykład stan zbiorników z fekaliami, przekazywane są za pomocą systemu GPRS  do dyspozytora.   W celu zniwelowania przykrych zapachów ścieki w sposób naturalny są przedmuchiwane i napowietrzane. To jeden z głównych atutów tej maszyny.
Właśnie poprzez napowietrzanie eliminowany jest proces zagniwania ścieków w przewodzie,   a tym samym przeciwdziała się generowaniu przykrych zapachów oraz powstawaniu błony biologicznej. To bardzo ważne i chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez uczestników spotkania – wyjaśnia Adama Sztefek z firmy EMI.
A dlaczego jaworznicki MPWiK zdecydował się właśnie na tak nowoczesne rozwiązanie? Jak tłumaczy prezes zarządu Józef Natonek  Staramy się poszukiwać technicznie nowatorskich rozwiązań chociażby z tego względu, że rozbudowa sieci kanalizacyjnej pociąga za sobą przyłączanie coraz bardziej odległych osiedli, a dodatkowe uwarunkowania przestrzenne występujące na terenie miasta  zmuszają do stosowania pneumatycznego transportu ścieków.  
Nowoczesna tłocznia ścieków po oficjalnym uruchomieniu będzie obsługiwać bloki JTBS oraz Szpital Wielospecjalistyczny. Jej parametry pozwolą transportować blisko 38 m3 ścieków na godzinę. Wartość urządzenia wraz z budynkiem i infrastrukturą towarzysząca MPWiK Jaworzno wycenia na blisko 500 tysięcy złotych.