Dwa tysiące w trzy miesiące

Dwa tysiące w trzy miesiące

Do końca września w północnych dzielnicach Jaworzna powstanie blisko 2 tysiące przyłączy kanalizacyjnych. Wszystko dzięki specjalnemu systemowi dotacji, który pozwala uzyskać mieszkańcom zwrot kosztów realizowanej inwestycji.O systemie pisaliśmy już wiele razy.

Chociażby ze względu na jego unikatowość oraz ze względu na fakt, że wodociągi jako nieliczne przedsiębiorstwo w kraju pozyskało dla mieszkańców Jaworzna wsparcie – 16,5 mln zł, na dofinansowanie budowy prywatnych przyłączy kanalizacyjnych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powyższe wsparcie jest o tyle ciekawe, gdyż może być łączone z systemem dopłat, który uruchomiony został przez Prezydenta Miasta – zwrot kosztów budowy przyłącza w wysokości 50 %, jednak nie więcej niż 2000 zł. Na odzew i zainteresowanie systemem ze strony mieszkańców długo nie trzeba było czekać. Umowy na dotację podpisało już blisko 2 500 gospodarstw. Na podstawie tych umów w roku 2013/2014 wybudowano już przyłącza mieszkańcom Pieczysk, a obecnie prace realizowane są w kolejnych trzech północnych dzielnicach: Ciężkowicach, Górze Piasku i Długoszynie. Łącznie w terenie pracuje już dwadzieścia brygad, które do końca września wybudują dwa tysiące przyłączy. Zakładamy, że aby zmieścić się w terminie, wykonawcy zobowiązani są utrzymać ogólne tempo prac na poziomie sześciu przyłączy dziennie – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel – To bardzo duże wyzwanie zarówno dla wykonawcy, dla nas jako beneficjenta oraz dla mieszkańców, którzy współpracując z brygadami w terenie muszą znosić chwilowe „uroki budowy” przyłącza na swojej posesji. Rekompensatą za utrudnienia będzie na pewno dla jaworznian możliwość korzystania z ekologicznej kanalizacji oraz brak konieczności opróżniania kosztownego szamba. Każdy kto podpisał z wodociągami umowę o dotację z NFOŚ otrzyma średnio około 40% zwrotu kosztów budowy przyłącza plus możliwą dotację z Urzędu Miasta. Przed rozpoczęciem budowy, zainteresowanych podłączeniem mieszkańców, którzy posiadają umowę z wodociągami, odwiedza przedstawiciel wykonawcy w celu dokonania pomiaru i dokładnej wyceny przyłącza. Po tej wizycie mieszkaniec otrzymuje szczegółową wycenę (uwzględniającą dotacje z NFOŚ i UM), kosztorys robót oraz oświadczenie co do realizacji przyłącza. Na podjęcie decyzji, czy przyłącz będzie realizowany przez firmę wyłonioną w drodze przetargu przez MPWiK, czy też samemu, mieszkaniec ma 14 dni.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Spółki przy ul. św. Wojciecha 34 w dziale JRP oraz pod numerem tel. (32) 3186074/174 oraz w Dziale Techniczno – Inwestycyjnym pod numerem tel. (32) 318 60 26 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Informację na temat dotacji z Gminy udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, ul. Dwornickiego 5 tel. (32) 6181682.