Dzień Otwarty Wodociągów Jaworzno 2023

Dzień Otwarty Wodociągów Jaworzno 2023

W dniu 18 marca 2023 r. odbył się Dzień Otwarty Jaworznickich Wodociągów. Tego dnia blisko 80 osobowa grupa mieszkańców, wędrowała i poznawała specyfikę pracy ujęcia wody pitnej, oczyszczalni ścieków, laboratorium oraz podziwiała park maszynowy Wodociągów Jaworzno.  

Dzień Otwarty Wodociągów, każdego roku przygotowywany jest z okazji Światowego Dnia Wody. Jest to jedyny dzień kiedy mieszkańcy mają możliwość wejścia na filtry piaskowe, zobaczyć małże słodkowodne oraz spacerować nad zbiornikami pełnymi ścieków po biologicznej części oczyszczalni. Dzieci natomiast mogą zasiąść za sterami koparki i śmieciarki. Ten dzień to fascynująca wycieczka, pokazująca krok po kroku proces, dzięki któremu z naszych kranów leci woda. Wycieczka ukazująca również proces oczyszczania ścieków i ponownego ich oddawania do środowiska. 

Tego dnia chcemy pokazać odwiedzającym w jaki sposób zmieniła się infrastruktura i praca wodociągach. Jak zmechanizowaną i nowoczesną technologię wykorzystujemy w procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. W jaki sposób prowadzone są badania jakościowe wody. Jak kontrolowana jest woda, która potem rozbudowaną siecią trafia do mieszkańców Jaworzno. Podczas tej imprezy pokazujemy również, w jaki sposób zarządzamy siecią wodociągową za pomocą współczesnych narzędzi informatycznych oraz jak skutecznie monitorujmy i wykrywamy wszelkie nieszczelności na instalacjach podziemnych – mówi rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel. Podczas tej imprezy nasi pracownicy prezentują obiekty oraz urządzenia, chwaląc się jednocześnie tym, czym zajmują się na co dzień. Mieszkańcom dziękujemy za obecność i liczne pytania. To była świetna okazja do rozmowy o wodzie.