Fantom w wodociągach 

Fantom w wodociągach 

W przypadku zagrożenia życia ważne są pierwsze minuty, a nawet sekundy. Liczy się prawidłowa reakcja oraz podjęcie właściwych działań i czynności z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Dlatego Jaworznickie Wodociągi stworzyły swoim pracownikom stałą możliwość aktualizacji i odświeżania informacji z zakresu BHP oraz z zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzięki współpracy z firmą PZU S.A, pracownicy Spółki zyskali jeszcze lepszy dostęp do ćwiczeń o tej tematyce.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. przekazał firmie dodatkowe środki w wysokości 3 tysięcy złotych na zakup fantoma do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z treningowym AED. Zakupiony przez Wodociągi manekin posiada wizualizację krążenia i przepływu krwi do mózgu z użyciem technologii LED. Dzięki temu, podczas wewnętrznych ćwiczeń pracownicy jaworznickich wodociągów, mogą weryfikować jakość swoich uciśnięć i szybko je korygować. Ma to na celu wypracowanie prawidłowej pamięci mięśniowo-ruchowej przy wykonywaniu masażu serca oraz oswojenie się z komunikatami wydawanymi przez urządzenie AED.

Ćwiczenie resuscytacji krążeniowo oddechowej to dziś kluczowa umiejętność, a fantomy to doskonałe narzędzia do tego typu nauki. Nigdy nie wiemy kiedy i komu potrzebna będzie pomoc i wiedza zdobyta podczas treningów. Liczymy, że stały dostęp pracowników Wodociągów Jaworzno do profesjonalnego sprzętu szkoleniowego, pozwoli im nabrać odpowiedniej pewności, gdy sytuacja będzie tego wymagała. Z własnego doświadczenia wiemy, że reanimacja udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może komuś uratować życie, albo pomóc w dojściu do całkowitego wyzdrowienia.