„Gdzie jest moja kupa?”, czyli nietypowo o kanalizacji

„Gdzie jest moja kupa?”, czyli nietypowo o kanalizacji

W Jaworznie trwa budowa kanalizacji. Razem z nią kampania zachęcająca mieszkańców do przyłączania swoich posesji do sieci. Poza tradycyjnymi formami promocji, których wymaga Unia Europejska, Wodociągi w Jaworznie zdecydowały się także na nietypowe rozwiązania. Jednym z nich jest stworzenie aplikacji pod nazwą „Gdzie jest moja kupa?”. Pomysł aplikacji „Gdzie jest moja kupa?” narodził się całkiem niespodziewanie. Był efektem spotkania poświęconego nowoczesnym technologiom wykorzystywanym do promocji w instytucjach samorządowych.

Współcześnie odbiorca potrzebuje czegoś więcej niż tylko tekstu i kilku zdjęć. W dobie cyfryzacji i elektroniki użytkownik poszukuje rozwiązań, jasnych i nietuzinkowych, żądając jednocześnie zaangażowania poprzez interaktywny w nich udział. Pomyślałem, że jeśli 85 proc. rynku telefonów komórkowych stanowią smartfony z systemem Android oraz IOS, to stanowią tym samym znakomite narzędzie do promocji naszego Projektu kanalizacyjnego. Mając rozrysowaną sieć kanalizacyjną, bazę adresów już podłączonych posesji oraz tych, które należy podłączyć, zaczęliśmy doprecyzowywać nasz pomysł. Tak powstała „Gdzie jest moja kupa?” – opowiada Józef Natonek, Prezes Zarządu MPWiK Jaworzno i przyznaje, że nazwa aplikacji jest… odważna, ale taki właśnie jest jej cel: musi intrygować i ciekawić.
„Gdzie jest moja kupa?” składa się z dwóch części. Pierwsza, to dwa filmy animowane – pozytywny, pokazujący zasady działania kanalizacji i negatywny, przestrzegający przed skutkami korzystania z szamb i nielegalnego spuszczania ścieków do rzek i jezior. Istotą drugiej, właściwej części aplikacji jest plan kanalizacji w Jaworznie naniesiony na mapy Google Maps. Po załatwieniu swojej potrzeby fizjologicznej w danym punkcie miasta wystarczy nacisnąć przycisk, aby zobaczyć całą drogę i poznać czas, w jakim „ładunek” dotrze do oczyszczalni ścieków. Osiągniętym czasem można pochwalić się znajomym na Facebooku.
Aplikacja, oprócz sprawdzenia odległości i czasu podróży ładunku do oczyszczalni pozwala zobaczyć jak duża jest potrzeba skanalizowania naszego miasta. Aplikacja posiada także filmy animacyjne, które przedstawiają wpływ oczyszczania ścieków na środowisko naturalne. Myślę, że to lepszy i skuteczniejszy sposób promocji budowy kanalizacji, zwłaszcza, że dociera on obrazem i przesłaniem do znacznej grupy młodych ludzi, którzy bardzo często są zainteresowani wyłącznie formami nowoczesnymi, multimedialnymi – podsumowuje Józef Natonek i dodaje, że całkowity przygotowania koszt aplikacji zamknął się w kwocie 47 000 zł netto.

Aplikację „Gdzie jest moja kupa?” można pobrać bezpłatnie na smartfony i tablety z App Store’u i Google Play. Na stronie www.kanalizacja.jaworzno.pl dostępna jest także wersja na PC.

Film pozytywny – http://www.youtube.com/watch?v=RacoUdIqdYI&feature=player_embedded

Film negatywny – http://www.youtube.com/watch?v=Wx38AtR0jaQ&feature=relmfu