Jaworzno po raz kolejny z tytułem ECO-MIASTO. Miasto doceniono za projekt związany z utylizacją farmaceutyków ze ścieków.

Jaworzno po raz kolejny z tytułem ECO-MIASTO. Miasto doceniono za projekt związany z utylizacją farmaceutyków ze ścieków.

Jaworzno, Kraków, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice – to laureaci 7. edycji konkursu ECO-MIASTO. Miasta te nagrodzono w kategoriach gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostały dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jaworzno oraz Kraków zostały nagrodzone w kategorii gospodarka wodna. Oba miasta zostały docenione za kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej oraz na rzecz ograniczenia strat wody w sieci wodociągowej. Kraków stawia też na zwiększanie powierzchni retencyjnej oraz intensywną edukację mieszkańców. Jaworzno wyróżniło się z kolei m.in. zaangażowaniem w projekt badawczo-naukowy, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat usuwania farmaceutyków ze ścieków komunalnych w taki sposób, by procesom tym nie towarzyszyło powstanie substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Po raz pierwszy laureatem konkursu ECO-MIASTO Jaworzno zostało już w 2017 roku. Wówczas nasze miasto zdobyło I miejsce w kategorii mobilność zrównoważona

Celem ogólnopolskiego projektu ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę. ECO-MIASTO to ogólnopolski projekt organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko, którego ważną częścią jest konkurs dla polskich miast. Partnerami strategicznymi 7. edycji projektu są BNP Paribas, Ceetrus, Fundacja Veolia, Renault Polska.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na https://www.eco-miasto.pl/ktore-miasta-dolaczyly-do-grona-zwyciezcow-konkursu-eco-miasto/