Mieszkamy w strefie klimatycznej, gdzie jednej nocy może spaść 10 cm śniegu, nad ranem może wystąpić gołoledź, a za niecałe dwa dni totalna odwilż. W takich sytuacjach rodzi się obowiązek nie tylko odśnieżania, ale i potrzeba prawidłowego utrzymania i dbania o drogi i chodniki – zamiatanie, posypywanie, skuwanie lodu. Zgodnie z przepisami prawa w działania porządkowe podczas „akcji zima”, zaangażowane są nie tylko miejskie służby, ale i zarządcy budynków i obiektów handlowo-usługowych, ale też sami mieszkańcy. O czym, zanim spadnie pierwszy śnieg, postaramy się napisać i przekazać w poniższym materiale.
Odśnieżanie dróg
Ku zdziwieniu większości napiszemy, że nie wszystkie drogi są i będą odśnieżane przez pługi miejskie. Odśnieżać drogę musi ten, kto jest jej zarządcą lub właścicielem. Tak jak w przypadku chodników, tak i na właścicielach posesji, zarządcach nieruchomości, czy spółdzielniach mieszkaniowych ciąży obowiązek odśnieżania dróg osiedlowych i dojazdowych do posesji. Miejskie służby drogowe w imieniu miasta, czy też gminy odśnieżają drogi krajowe oraz drogi miejskie. W większości miast drogi są kategoryzowane. Związane jest to z organizacją pracy, a także ze zróżnicowaniem prac i różnym standardem ich utrzymania. Odśnieżanie danej drogi uzależnione jest m.in. od tego do jakiej kategorii należy. Podczas intensywnych opadów śniegu lub śniegu z deszczem w pierwszej kolejności prace drogowców będą skupione na głównych drogach tranzytowych, przelotowych i wlotowych do miasta. Ma to zapewnić przejezdności m.in. służbom miejskim i służbom ratowniczym. Dopiero po ustabilizowaniu się sytuacji na głównych drogach, podejmowane są działania na drogach niższej kategorii.
Odśnieżanie chodników
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpowiedzialność za odśnieżanie chodników spoczywa nie tylko na służbach miejskich. Wiadomo, że chodniki, główne dukty i trakty miejskie, place rynków, chodniki w parkach odśnieżane są przez specjalne jednostki stworzone i oddelegowane do tych czynności przez miasto. Natomiast odśnieżanie chodników, schodów terenowych,które bezpośrednio przylegają do posesji, to już obowiązek i odpowiedzialność właścicieli nieruchomości. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek odśnieżania chodników osiedlowych przechodzi na wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie, które zarządzają danym budynkiem. W sytuacji, gdy na terenie nieruchomości trwa budowa, obowiązek odśnieżania chodnika należy do wykonawcy robót budowlanych. Natomiast, jeśli między granicą nieruchomości, a chodnikiem znajduje się rów melioracyjny, trawnik, pas zieleni lub inna przeszkoda, odpowiedzialność za odśnieżanie takiego chodnika może przechodzić na zarządcę drogi lub gminę.
Odśnieżanie dachu
Zgodnie z art. 61 ust. 2 Prawa budowlanego konieczność usuwania sopli zwisających z dachów oraz brył śniegu osadzających się na elementach elewacji należy do obowiązków właściciela lub użytkownika nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że odśnieżanie dachu, jest klasyfikowane w Polsce jako praca na wysokościach. Powyższe prace powinny być wykonywane przez osoby i firmy mające odpowiednie uprawnienia, szkolenia i sprzęt. Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć, iż za usuwanie śniegu czy sopli z balkonu, odpowiada właściciel lokalu, do którego balkon przynależy.
Kto odśnieża drogi i tereny miejskie w Jaworznie?
Zgodnie z przyjętą przez Miasto Jaworzno strategią związaną z rekomunalizacją usług, nadzór nad organizacją zadań w ramach AKCJI ZIMA prowadzi Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie, ul Krakowska 9. Natomiast bezpośrednim wykonawcą prac zimowych w terenie, jest Dział Oczyszczania Miasta Wodociągów Jaworzno. Siedziba działu zlokalizowana jest w Jaworznie przy ul. Galmany 1.
Jak można się kontaktować w sprawie zimowego utrzymania dróg?
AKCJA ZIMA prowadzona jest na terenie miasta Jaworzno od początku listopada do połowy kwietnia.Dla mieszkańców uruchomiony został numer telefonu dyspozytorskiego Akcja Zima Telefon: (32) 615-72-10 lub 615-72-11 – wybrać tonowo nr 3, email: oczyszczanie@wodociagi.jaworzno.pl Pod powyższym numerem dla usprawnienia obsługi oraz ze względu na możliwość wystąpienia dużej ilości zgłoszeń, działa całodobowo automatyczna sekretarka. Rejestruje ona (pod numerem 3) zgłaszane adresy ulic i kieruje je bezpośrednio do dyspozytora w celu zlecenia ich do realizacji. W okresie silnych opadów śniegu Dział Oczyszczania Miasta Wodociągów Jaworzno apeluje i sugeruje, aby korzystać właśnie z automatycznej rejestracji, co ułatwi pracownikom realizację czynności związanych
z zimowym utrzymaniem dróg.