Według norm stosowanych w Polsce pobierana z tego źródła woda jest czysta i w pełni zdatna do picia. Kontrolerzy wzięli jednak pod uwagę bardzo rygorystyczne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i stwierdzili, że w wodzie znajduje się zawyżona liczba radionuklidów pochodzenia naturalnego.
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta, w której wzięli udział przedstawicie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Głównego Instytutu Górnictwa. Na konferencji przedstawiono wyniki pilotażowego badania mającego na celu określenie jakości wód pitnych na Górnym Śląsku.
Są to naturalne izotopy, których obecność jest zupełnie od nas niezależna – wyjaśnia Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
W opinii specjalistów potencjalnie mogą mieć one największy wpływ na niemowlęta i nastolatków, ponieważ znajdują się w okresie największego rozwoju.
– Podkreślić trzeba jednak, że w żaden sposób nie została przekroczona dawka ogólna promieniowania, którą określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2007 roku – tłumaczy kierownik badania Izabela Chmielewska z Głównego Instytutu Górnictwa. – Nie mówimy też o żadnym występującym zagrożeniu dla zdrowia mieszkańców. Zwróciliśmy jedynie uwagę na fakt, że potencjalnie takie zagrożenie może w przyszłości występować.
Pomimo braku stosownych uregulowań prawnych Prezydent Miasta podjął decyzję o zamknięciu działającego w mieście od 1996 roku ujęcia wody „Jarosław Dąbrowski”.
– Uznałem, że nawet w przypadku występowania tylko potencjalnego zagrożenia dla zdrowia należy podjąć szybkie i zdecydowane działania – wyjaśnia prezydent Paweł Silbert.
Mieszkańcy dzielnicy Jeleń będą zaopatrywani w wodę pochodzącą z alternatywnego źródła. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już podjęło stosowne działania w tym zakresie.
– Mieszkańcy będą zaopatrywani w wodę pitną z dwóch źródeł – z ujęcia „Galmany” oraz z zasobów Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
– wyjaśnia Józef Natonek, prezes MPWiK. – Przełączanie potrwa około jednego miesiąca i nie będzie powodowało przestojów w dostawie wody.
Mogą pojawić się jednak chwilowe jej braki oraz spadek ciśnienia spowodowane prowadzonymi pracami.
Jeżeli zajdzie taka konieczność, MPWiK będzie dostarczał mieszkańcom wodę pitną w beczkowozach.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach planuje przeprowadzić wśród mieszkańców Jelenia retrospektywne badanie epidemiologiczne, które pozwolą ocenić, czy spożywana dotychczas woda z ujęcia „Jarosław Dąbrowski” miała jakikolwiek wpływ na ich zdrowie.
***
Woda pitna na terenie miasta stale podlega systematycznym kontrolom.
Dodatkowo w pierwszej połowie ubiegłego roku badania jakości jaworznickich wód na zlecenie Greenpeace wykonało brytyjskie laboratorium specjalizujące się w analizie związków chloroorganicznych.
Wówczas wykluczono obecność pestycydów w wodzie produkowanej na terenie miasta. Nad jakością wody czuwa MPWiK Sp. z o.o., które wykonuje badania w laboratorium wewnętrznym oraz w laboratoriach zewnętrznych.