Nowoczesny transport wody pitnej

Nowoczesny transport wody pitnej

Woda w sterylnych workach. To najnowszy pomysł przedsiębiorstwa wodociągowego skierowany do mieszkańców, którzy na skutek awarii mogą odczuwać chwilowe braki bieżącej wody. Dzięki urządzeniu o nazwie „wodoerka”  usterki sieci wodociągowej mają być mniej zauważalne dla odbiorców, a woda w tym czasie dostarczona w podręcznych pojemnikach.
Pojawiające się awarie sieci wodociągowej na terenie miasta skutkują natychmiastową reakcję służb technicznych, jednak często wiążą się z zamknięciem dopływu wody na czas ich usuwania. W sytuacjach, przekraczających dwunasto godzinny czas naprawy, woda dostarczana jest zastępczymi źródłami. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są beczkowozy. Eksploatacja pojazdów, a zarazem utrzymanie ich zbiorników wody w należytej sterylności jest pracochłonne. Jednak  niebawem mieszkańcy mogą otrzymywać wodę w bardzo nowatorski sposób.
Zakupiony przez MPWiK system „wodoerka”, funkcjonujący m. in. w Szwecji, ma stanowić uzupełnienie dla obecnie wykorzystywanego w jaworznickim przedsiębiorstwie beczkowozu i pakować wodę w worki wyposażone w uchwyt oraz kranik służący do spustu wody.
Do celowo pojemniki z wodą oraz samo urządzenie, wykorzystywane będzie w sytuacjach alarmowych, obejmujących pojedyncze ulice oraz domy.
Wodoerka jest w pełni mobilna. Można ją transportować w dowolną część miasta.W przypadku braku dostępu do energii elektrycznej może być zasilana agregatem prądotwórczym i sprężarką.  Wyposażona jest w sprawny system dezynfekcji.

To drugie działające w Polsce urządzenie do awaryjnego oraz do tak higienicznego dostarczania i pakowania wody. Ta uniwersalna pakowarka posiada atest PZH i umożliwia napełnienie w sterylny sposób worków od pięciu do tysiąca litrów. Jednak w naszym przypadku wykorzystywać będziemy worki od pięciu do dziesięciu litrów. – wyjaśnia Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o. o. Józef Natonek.

Obecnie urządzenie oczekuje na dogodną lokalizację oraz na adaptację swego stanowiska pracy. Pierwsze worki z wodą pitną w sytuacjach tego wymagających mają niebawem trafić do odbiorców.