O kanalizacji w teatrze? Czemu nie. Przygotowany dla najmłodszych spektakl ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik” uczy, bawi i porusza ważne kwestie.

O kanalizacji w teatrze? Czemu nie. Przygotowany dla najmłodszych spektakl ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik” uczy, bawi i porusza ważne kwestie.

W wypełnionej sali teatralnej Domu Kultury w Szczakowej w Jaworznie, 11 sierpnia o 10:00 zaprezentowany został spektakl dla dzieci pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki”. Spektakl powstał w ramach wspomnianej kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego. Za jego organizację w naszym mieście odpowiedzialne były Wodociągi Jaworzno. 

Spektakl, skierowany do dzieci z klas 1-3 oraz z zerówek, opowiada historię szczeniaka wyrzuconego do kanalizacji i uratowanego przez pracowników oczyszczalni. Pies w ponurych i wilgotnych wnętrzach rur kanalizacyjnych spotyka gapowatego Aligatora, Papugę i złą królową Szczurzyce. Przeżywa wiele niezwykłych zdarzeń. Często niebezpiecznych, pełnych grozy, smutnych ale także i wesołych. Jednak jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się kończy. W rezultacie pies zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do człowieka. 

Wystawiany spektakl ma uczyć i kształtować wśród dzieci dobre nawyki w zakresie ochrony środowiska, ekologii, a przede wszystkim w zakresie prawidłowego  użytkowania kanalizacji. Ma także uczyć prawidłowych reakcji na krzywdę zwierząt– tłumaczy rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel i jak dodaje – firmy wodociągowe poprzez spektakl, który sam w sobie jest ciekawą, atrakcyjną formą informacyjno – edukacyjną, chcą dotrzeć do szerszego grona młodych odbiorców. Chcemy, aby dzieci poprzez interakcję, dźwięk, obraz czy bezpośredni kontakt z aktorami i postaciami nauczyły się odpowiednich reakcji i zachowań, czego nie wrzucać do kanalizacji.

Sama kampania „Toaleta to nie śmietnik”, przygotowana przez  Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, które zrzesza w swoich kręgach ponad 30 firm wodociągowych z naszego regionu, ma wpływać i zmieniać nawyki związane z wyrzucaniem do kanalizacji śmieci i materiałów, które nigdy nie powinny tam trafić. Często bowiem w rurach znaleźć można: materiały higieniczne, jedzenie, fragmenty martwych zwierząt, szmaty, folie, meble, oleje i opony. To właśnie z powodu ich obecności pogotowia kanalizacyjne firm wodociągowych walczą z zatorami na sieci, awariami tłoczni, przepompowni i samych pomp, co później przekłada się na koszty utrzymania sieci oraz niekontrolowane wycieki ścieków. 

Oprócz spektaklu w ramach kampanii  „Toaleta to nie śmietnik”, przy współpracy metodyków z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli opracowany został scenariusz lekcji dla klas 1-3 szkół podstawowych i zerówki na temat działania systemu kanalizacyjnego. Materiały  dostępne są na stronie www.toaletatoniesmietnik.pl Następny spektakl dla dzieci pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki” odbędzie się 16 września br.