Ozonatorka z Jaworzna pomaga oczyszczać ścieki trafiające do Wisły

Ozonatorka z Jaworzna pomaga oczyszczać ścieki trafiające do Wisły

W ostatnich dniach głośno było, a nie jako cały czas media żyją awarią kolektorów transportujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do stołecznej oczyszczalni ścieków Czajka. Na skutek awarii, najpierw rurociągu betonowego, a potem rurociągu wykonanego z tworzywa sztucznego, nieoczyszczone ścieki zaczęły trafiać do Wisły.

Na ogłoszenie oficjalnej przyczyny awarii i wnioski będziemy musieli jeszcze poczekać. Choć pojawiają się już pierwsze teorie. Jednak w obecnym czasie ważna jest współpraca. Dlatego też, w celu ograniczania skutków powstałej awarii, a tym samym w ramach wymiany technologii, pomocy i wsparcia pomiędzy firmami wodociągowymi, ozonatorka z Jaworzna trafiła do Warszawy, a dokładnie w rejon usterki. I już kilka godzin po przybyciu na miejsce, a dokładnie od soboty 31 sierpnia, podłączona została do zbudowanego na ten cel specjalnego układu technologicznego. Układ składa się z 5 ozonatorek, a jego zadaniem jest (system cały czas pracuje) niwelowanie zanieczyszczeń biologicznych ze ścieków. Układ funkcjonować ma do momentu rozwiązania i naprawienia całej sytuacji.

Dzięki ozonowaniu i urządzeniom o nazwie SPID (mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem), który od kliku lat z powodzeniem wykorzystywany jest w jaworznickich wodociągach, ścieki wpływające do rzeki Wisły są bezpieczniejsze, bowiem pozbawione wszelkich bakterii. Ozon produkowany jest na miejscu i mieszany z wodą. Następnie ozonowana woda dawkowana jest do surowych ścieków. Ozon niszczy bakterie znajdujące się ściekach, a następnie rozkłada się do czystego tlenu. Tak w skrócie można opisać cały proces, który przynosi już pozytywne i wymierne skutki. Jak podano podczas ostatniej konferencji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy: „…dzięki ozonowaniu udaje się usuwać 90 proc. wszystkich bakterii. Również zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc., co pozwala na szybsze samooczyszczeniu się rzeki”.

Warto podkreślić, że SPID (ozonatorka) jest to rozwiązanie opracowane przez polską firmę, która uzyskała patent na zastosowaną technologię. Technologia posiada certyfikat Ministerstwa Środowiska oraz certyfikat innowacyjności Krajowej Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Technologia atestowana jest przez Państwowy Zakład Higieny i weryfikowana przez Europejski Program Technologii Środowiskowych EU ETV. Urządzenia składające się na cały, pracujący układ sprowadzone zostały m.in. z wodociągów z Jaworzna, Gliwic, Zabrza, Opoczna i Tczewa.