Podsumowanie konkursu „Wiatr w żagle dla czystego środowiska”

Podsumowanie konkursu „Wiatr w żagle dla czystego środowiska”

Wielki szkwał, nocne wachty, składanie żagli, wspólne posiłki i niesamowite widoki – tak tygodniowy rejs po Bałtyku wspominają uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Jaworznie, którzy podczas konferencji prasowej w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji opowiadali o tygodniu spędzonym na morzu.

Uczniowie wypłynęli w rejs z Trzebieży 7 lipca, do portu zawinęli w sobotę 14 lipca. W tym czasie żeglowali po Bałtyku ze Szczecina na Borholm i do Sassnitz.
Wszystko dzięki konkursowi „Jaworznicka szkoła pod żaglami. Kanalizacja – wiatr w żagle dla czystego środowiska” zorganizowanemu przez jaworznickie wodociągi.

– Mieliśmy niezłą szkołę życia na morzu: musieliśmy się nauczyć korzystać z nawigacji, wiązać węzły marynarskie, sterować jachtem. Do tego każdy z nas pełnił po 3 wachty, robił posiłki dla całej załogi, a na koniec składał żagle. Ale jak było wesoło! – relacjonuje Kamil Gacek, młody żeglarz z Gimnazjum nr 9.
Jego kolega, Maciej Jamróz dodaje: – Przeżyliśmy bardzo fajną przygodę. Na początku dziewczyny miały problem z chorobą morską, ale to szybko minęło. Potem były już tylko żagle, fale i świetna zabawa.

Zwycięstwo w konkursie gimnazjalistom zapewnił filmik, w którym przedstawili krótką historię kanalizacji w swoim mieście od starożytności aż do czasów współczesnych. Najmocniejszym argumentem, który zadecydował o wygranej był rap napisany specjalnie na potrzeby konkursu. Świetny tekst i profesjonalne wykonanie zachwyciły Komisję Konkursową.

Konkurs składał się z 2 etapów – w pierwszym uczniowie rozwiązywali internetowy test dotyczący ochrony środowiska i wiedzy marynistycznej. W drugim etapie dziesięć pięcioosobowych drużyn przygotowało filmiki promocyjne uświadamiające mieszkańców Jaworzna jak nowa kanalizacja wpływa na środowisko.

Jak mówią organizatorzy z MPWiK w Jaworznie – jak najwięcej mieszkańców powinno wiedzieć o inwestycji, bo przecież kanalizacja budowana jest właśnie dla nich. Stąd wziął się pomysł by poprzez ciekawy konkurs zainteresować tematem także młode osoby:
– Tym konkursem chcieliśmy umilić mieszkańcom trudy budowy kanalizacji – największej miejskiej inwestycji od wielu lat. Taka nietypowa promocja, angażująca mieszkańców miała na celu uświadomienie młodym osobom, że warto dbać o czyste środowisko. Udało się, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania: w konkursie wzięły udział wszystkie gimnazja, nauczyciele, uczniowie, ich rodzice. Wielu mieszkańców Jaworzna na bieżąco śledziło kolejne etapy konkursu – mówi Józef Natonek, Prezes MPWiK.