Postępujące prace na ul. Słowackiego

Postępujące prace na ul. Słowackiego

Z wykorzystaniem metody bezwykopowej, a dokładnie przy użyciu elastycznego rękawa, rozpoczął się kolejny etap modernizacji ulicy Słowackiego. Tym razem przystąpiono do etapu, który wiąże się z naprawą stanu technicznego kanalizacji sanitarnej. Metoda „rękawa”, po raz kolejny wykorzystywana jest przez wodociągi. Wcześniej użyto jej min. na ulicy Gwarków, Krasickiego, Szymanowskiego, Sławkowskiej, gdzie także naprawiano i uszczelniano sieć kanalizacyjną.
Zastosowana technika polega na wtłoczeniu pod wpływem strumienia wody, a w tym przypadku sprężonego powietrza, skrojonego na wymiar żywicznego rękawa do wnętrza rury kanalizacyjnej.

Po wprowadzeniu i utwardzeniu parą wodną, rękaw tworzy jednolity odcinek rury, wypełniając wszelkie nieszczelności kanału. Jednak ten proces musi zostać poprzedzony czyszczeniem sieci oraz inspekcją telewizyjną w celu pozyskania pomiarów i wyeliminowania nierówności, które mogłyby spowodować uszkodzenie rękawa. Zastosowanie technologii bezwykopowej dobrze sprawdza się w centrum  miasta, gdzie w większości dominują ciasne i wąskie uliczki oraz gdzie liczy się jakość i czas wykonania – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK –  Dzięki temu  zmodernizowanie głównego rurociągu kanalizacyjnego w ulicy Słowackiego może potrwać kilka dni, co daje czas i szanse na podjęcie innych, ważnych prac, ale także na nie wykonywanie dodatkowych większych wykopów, oprócz tych które powstały przy wymianie wodociągu – dodaje Grucel. Prace prowadzone są od maja i rozpoczęły się od wymiany sieci wodociągowej. Łącznie do końca lipca MPWiK ma wymienić ponad 300 metrów sieci kanalizacyjnej oraz 520 metrów sieci wodociągowej. Powyższa inwestycja o ponad milionowej wartości jest częścią projektu „Rynek od Nowa”.