Produkcja i dystrybucja wody „od kuchni”

Produkcja i dystrybucja wody „od kuchni”

22 marca przypadał Światowy Dzień Wody. Z tej okazji, już po raz siódmy, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, zaprosiło mieszkańców Jaworzna na swój Dzień Otwarty.  Światowy Dzień Wody (World Water Day) odbywa się co roku 22 marca. Dzień ten został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie ONZ. Od lat w obchodach Dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska. W tym roku tematem przewodnim była rola wody w planie zrównoważonego rozwoju. 

Podobnie jak we wcześniejszych latach, program jaworznickiej wycieczki zakładał podróż wzdłuż całego cyklu produkcyjnego wody. Na mapie imprezy znalazło się ujecie wody Pitnej Piaskownia, baza transportowo – techniczna oraz laboratorium.

Ujęcie Piaskownia było pierwszym z trzech punktów wycieczki. Na miejscu, blisko 50 osobowa grupa, poznała najważniejsze etapy poboru i produkcji wody pitnej. Zapoznano zwiedzających m.in. z procesem filtrowania, ozonowania i naświetlania. Na koniec każdy mógł posmakować produkowanej wody. Była również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat ujęcia, w specjalnie zaprojektowanej multimedialnej grze.

Po wizycie na Piaskowni, mieszkańcy udali się w kierunku bazy MPWiK, gdzie firma zaprezentowała m.in. stanowisko dyspozytora oraz sprzęt techniczny. Wśród stałych elementów takich jak radiowe odczyty wodomierzy, wodoerka, czy urządzenie do przecisku o nazwie „kret”, zwiedzającym zaprezentowano najnowszy nabytek spółki – pojazd ssąco płuczący, a także mobilną kamerę do monitoringu sieci kanalizacyjnej. Wśród najmłodszych największe wzięcie i zainteresowanie miały pojazdy ciężkie, takie jak koparki i wywrotki.

Trzecim i ostatnim punktem zwiedzania wodociągów było wewnętrzne laboratorium fizykochemii wody. Wyjątkowo w tym roku mieszkańcy nie zwiedzali oczyszczalni, a wszystko dlatego, że prowadzone są na niej zaawansowane prace modernizacyjne.

Podczas tej co rocznej wycieczki, wodociągi starają się przekazać jak najwięcej informacji
na temat swojej codziennej pracy, która zapewnia stałe dostawy wody o właściwych parametrach jakościowych. Kolejna edycja Dnia Otwartego MPWiK, powiększona o oczyszczalnię ścieków już za rok.