Spływają wnioski na podłączenie

Spływają wnioski na podłączenie

Mieszkańcy Jelenia Łęgu sprawnie i licznie odpowiadają na przesłaną korespondencję w sprawie składania wniosków na wycenę budowy przyłączy kanalizacyjnych. W okresie 3 tygodni od zakończenia kolportażu do siedziby spółki wpłynęło już ponad 140 wniosków. Jednak na tym nie koniec. Mieszkańcy wciąż dzwonią i pytają o ewentualność podłączenia. Ta będzie możliwa po 30 kwietnia. Prace w terenie mają się już ku końcowi.

Po 30 kwietnia br. rozpocznie się techniczna możliwość podłączania prywatnych domów z osiedla Jeleń Łęg. Oznacza to, że osoby, które otrzymały wycenę i przystały na nią, już w wakacje będą mogły w pełni korzystać z kanalizacji.

Na podstawie złożonych wniosków nasi geodeci dokonują teraz indywidualnych pomiarów, co do przebiegu przyłącza na danej posesji. Następnie wykonywane są obliczenia i analizy, jeśli chodzi o ilość potrzebnego materiału i prac, jakie należy wykonać. Tak powstaje wycena, która przesyłana jest zainteresowanym. Po jej akceptacji zawierana jest umowa na kompleksową realizację przyłącza, które jako wodociągi zobowiązujemy się wybudować w terminie do 120 dni od daty podpisania umowy – tłumaczy rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

W ramach oferty „kompleksowej usługi budowy przyłącza kanalizacyjnego”, jaworznickie wodociągi wykonują: indywidualną wycenę, budowę przyłącza wraz z obsługą geodezyjną, likwidację zbiornika bezodpływowego, przywracanie terenu do stanu pierwotnego. Na powstałe i wybudowane przez siebie przyłącze przedsiębiorstwo udziela 10-letniej gwarancji. Ponadto część płatności, na życzenia klienta, może zostać rozłożona na raty. Istnieje również możliwość budowy przyłącza we własnym zakresie lub przez firmę zewnętrzną. Jednak w takim przypadku wszystkie formalności leżą po stronie inwestora.

Niebawem mieszkańcy Byczyny również zyskają możliwość podłączenia się do kanalizacji miejskiej. O ile w Jeleniu Łęgu większość rur została już ułożona, tak w Byczynie roboty instalacyjne można określić jako mocno zaawansowane. Swoim zakresem przewyższają one znacznie zrealizowane roboty w Łęgu.

W Byczynie dla 3500 mieszkańców powstaje ponad 35 km kanalizacji oraz modernizowana jest sieć wodociągowa. Obecnie prace prowadzone są przez 18 brygad na kilkudziesięciu ulicach, po których poruszanie się pojazdami mechanicznymi jest szczególnie ograniczony. Należy tam zachować stosowną ostrożność i prędkość.

Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwa sytuacja dla mieszkańców, jednak co ważne sytuacja przejściowa. I prosimy jeszcze o chwile cierpliwości i wyrozumiałości na obecny stan. Niestety takie są realia budowy instalacji tłocznych i grawitacyjnych pod ziemią – wykopy, zwężenia i objazdy, o których mamy nadzieję po utwardzeniu i położeniu asfaltu, będzie mało kto pamiętał. Pozostanie jedynie komfort, wygoda i czystość środowiska naturalnego – tłumaczy rzecznik Wodociągów Sławomir Grucel.

Z 35 kilometrów, dwie firmy pracujące na Byczynie – Omega i Wolimex, wybudowały już łącznie 27 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2018r. Po ułożeniu wszystkich rur instalacyjnych firmy przejdą do odtworzenia nawierzchni. Tak więc, udając się obecnie na teren Byczyny należy mieć na uwadze, iż na jej ulicach napotkamy ciężki sprzęt, a co za tym idzie czasowe utrudnienia.

Budowa kanalizacji w osiedlu Jeleń Łęg i osiedlu Byczyna współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.