Szamba w Byczynie do kontroli

Szamba w Byczynie do kontroli

Początkiem sierpnia ruszyły kontrole posesji w dzielnicy Byczyna. Wzorem lat ubiegłych mieszkańców dzielnicy odwiedzą funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z pracownikami wodociągów. Kontrola związana jest z obowiązkiem utrzymania przez mieszkańców czystości na terenie swojej posesji m.in. poprzez podłączenia jej do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej. Oprócz szamba i ścieków Strażnicy Miejscy sprawdzą także umowy na wywóz i segregację odpadów, a także jakość stosowanego opału.

Do skontrolowania z terenu Byczyny wytypowanych zostało kilkaset posesji, których właściciele nie wypełnili jeszcze ustawowego obowiązku podłączenia się do kanalizacji, która to w dzielnicy działa od 2018 roku. Sprawdzana będzie między innymi szczelności szamb oraz ich regularne opróżniane – tłumaczy rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

Posesje, które nie dopełniły obowiązku podłączenia się do kanalizacji, podczas kontroli muszą okazać się m.in. dokumentami potwierdzającymi wywóz ścieków adekwatny do ilości poboru wody oraz dokumentami poświadczającymi, że zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo) spełnia wymagania zawarte w przepisach budowlanych m.in. potwierdzenie szczelności i okresowych przeglądów zbiornika.

Kontrole potrwają kilka najbliższych tygodni. Niezdecydowani mieszkańcy Byczyny, wciąż mogą skorzystać z działającego od kilku lat na terenie miasta systemu dopłat. Na budowę przyłącza można otrzymać dotację w wysokości 50% jego wartości, jednak nie więcej niż 2000 zł. Oprócz tego przyłącz na preferencyjnych i korzystnych warunkach może zostać wykonany przez firmę wodociągową – dodaje Grucel.

W przypadku zlecenia usługi Wodociągom Jaworzno, sprawy dokumentacyjne związane z budową przyłącza prowadzone są przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo Wodociągi na swoją usługę udzielają 10-letniej gwarancji. Również płatności rozkładane są na dogodne raty. Osoby niepodłączone mogą także przyłącz wykonać we własnym zakresie.