Szanowni Państwo, Mieszkańcy miasta Jaworzna

Szanowni Państwo, Mieszkańcy miasta Jaworzna

W związku z bardzo dużym opadem śniegu, jaki miał miejsce w dniach 1-3 grudnia 2023 r.,(według niektórych prognoz i ekspertów był to największy opad od 2006 roku), informujemy Państwa, że zgodnie z naszą deklaracją o gotowości do „Akcji Zima”, wszystkie nasze jednostki oraz pracownicy  (16 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania i posypywania) jeszcze przed wystąpieniem opadu, w trakcie, tuż po ich ustaniu oraz do dnia dzisiejszego pracowali i pracują przy odśnieżaniu dróg oraz ciągów komunikacyjnych. Prace realizowane są zgodnie z kolejnością odśnieżania, począwszy od głównych dróg i chodników. Czyli zaczynamy od dróg pierwszej kategorii, o największym znaczeniu strategicznym, przechodząc stopniowo na drogi i chodniki  niższej kategorii. Taki schemat pozwala na opracowanie odpowiedniego harmonogramu działań, tak aby nie panował chaos. W ramach współpracy oraz pomocy uruchomiliśmy także służby i jednostki z innych Spółek i Jednostek miejskich, które wspierają nasze prace w terenie i dzielnicach. Również w uzgodnieniu z Sądem do dośnieżania oddelegowane zostały osoby odpracowujące swoje wyroki sądowe. To także jest pewna forma wsparcia, bowiem potrzeb po opadach, po których odnotowano 40 centymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej jest bardzo dużo. Przyznajemy otwarcie, że w jednym czasie nie jesteśmy w stanie ( i chyba żadne służby w kraju zajmujące się odśnieżaniem nie są) być we wszystkich miejscach. Pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu, odnotowywaliśmy tysiące zgłoszeń. Wszystkie traktowaliśmy i traktujemy poważnie. I wszystkie staramy się dla Państwa zrealizować. Przykro nam, że nasza praca spotkała się czasem z niezasłużonym hejtem, wyzwiskami i agresją. Pomimo, że działamy nieprzerwanie dla Państwa 24 h na dobę, wyłączając czas potrzebny na załadunek soli, zatankowanie, naprawy techniczne i serwisowe sprzętu, czy też regenerację pracowników po ciężkiej pracy w wychłodzonych warunkach.  Jednak deklarujemy, że nasza prace będą kontynuowane do momentu uzyskania zadowalającego oraz możliwego, jak na warunki zimowe stanu dróg i chodników. 

Przypominamy także Zarządcom i Administratorom budynków i obiektów wielolokalowych  o obowiązku odśnieżania dróg osiedlowych, ciągów pieszych, schodów które przylegają oraz prowadzą do zarządzanych przez nich nieruchomości i budynków. Również obowiązek odśnieżania chodnika dotyczy prywatnych właścicieli domów, do której posesji chodnik przylega. I tak po ludzku, apelujemy do Państwa o pomoc osobom starszym lub osobom, którym siły na prace związane odgarnianiem śniegu na to nie pozwalają. 

Pracujemy dla Państwa. Prosimy o wyrozumiałość i pamięć, że nie wszystkie drogi i chodniki należą do miasta, i że odśnieżanie przy ciągłym i intensywnym opadzie nie jest łatwym zadaniem. Musimy pamiętać i nauczyć się, że po śnieżycy nie od razu będą czarne drogi.