„Toaleta to nie śmietnik”

„Toaleta to nie śmietnik”

Kampania edukacyjna Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego Firmy wodociągowe od dawna już prowadzą działania informacyjne o odpowiednim użytkowaniu kanalizacji. Jednakże, aby zwiększyć zasięg dotarcia i naprawdę zmienić nawyki mieszkańców, Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego postanowiło przekonać do wspólnych działań instytucje, które z wodociągami do tej pory miały niewiele wspólnego.
Tak powstała kampania edukacyjna „Toaleta to nie śmietnik”. Jej partnerami zostały instytucje edukacyjne: Kuratorium Oświaty w Katowicach czy Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, kulturalne – Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Uniwersytet Śląski Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Patronem została instytucja, dla której ochrona środowiska naturalnego jest szczególną wartością – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W ramach kampanii powstał autorski spektakl teatralny pt. „Niezwykła przygoda psa Kropelki” opowiadający historię szczeniaka, który przez działanie człowieka trafia do kanalizacji. Przeżywa tam wiele przygód, zarówno smutnych jak i wesołych, ale finalnie zostaje uratowany i odzyskuje zaufanie do ludzi. Spektakl może być zagrany w teatrze, domu kultury czy nawet sali gimnastycznej (gdy spełnia wymogi organizacyjne). Jeśli chcesz zorganizować spektakl w swoim mieście prosimy o kontakt: kontakt@toaletatoniesmietnik.pl
Aby każde dziecko i każdy dorosły mogli poznać historię psa Kropelki spektakl został zarejestrowany na video. Można go wyemitować na zajęciach lekcyjnych, podczas spotkań edukacyjnych albo wycieczki po wodociągach. Dodatkowo metodycy z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli opracowali scenariusz lekcji dla klas 1-3 szkół podstawowych i zerówki na temat działania systemu kanalizacyjnego.
Materiały są dostępne na stronie www.toaletatoniesmietnik.pl