W czasie świąt pamiętajmy o segregowaniu odpadów

W czasie świąt pamiętajmy o segregowaniu odpadów

Wesołe Święta to smaczne Święta. Planując świąteczne menu oraz robiąc porządki po rodzinnym biesiadowaniu pamiętajmy o kilku prostych zasadach związanych z segregacją odpadów. Po pierwsze, w tym świątecznym pędzie warto czasem się zatrzymać i racjonalnie zaplanować całe świąteczne menu oraz zakupy. W ten sposób ograniczymy wydatki oraz wygenerujemy mniejszą ilość odpadów, które podczas świąt szybko wypełniają domowe pojemniki na śmieci. Oceńmy swoje możliwości i zaplanujmy zakupy produktów na posiłki, które razem będziemy spożywać.

Jeśli jednak zostanie nam (a zapewne tak będzie) wigilijne i poświąteczne jedzenie nie marnujmy go. Nadmiar pozostałego jedzenia zapakujmy do pojemników, schowajmy do lodówki lub zamrażalnika. Nie zmarnuje się. Na Sylwestra karp, sernik czy makowiec też dobrze smakuje. I najważniejsze! Resztek jedzenia ze świątecznego stołu nie wyrzucajmy do toalety, tylko posortujmy i wyrzućmy do odpowiednich pojemników na odpady:

– do pojemnika BIO – odpady roślinne (m.in. obierki z warzyw i owoców, liście, nacie, owoce z wyłączeniem cytrusów, warzywa, grzyby, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj, pieczywo, rozdrobnione  niezaimpregnowane drewno (cała choinka będzie odbierana jako odpad wielkogabarytowy), wywar jeśli jest pochodzenia roślinnego i nie ma w nim tłuszczu.  

UWAGA! Nie wyrzucamy do BIO produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli surowego lub gotowanego mięsa, wędlin, kości, ości czy resztek ryby, mleka, ani jego wyrobów tj. jogurtów, serów, śmietan, ziemi, popiołu, produkty stałe z zup na wywarze mięsnym, produktów w zawartością tłuszczu np. kromek chleba posmarowanych masłem, ziemniaków z sosem, sałatki z oliwą.

– do pojemnika na odpady ZMIESZANE – resztki pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości, ości, ryby, mokry papier itp.), stłuczoną bombkę i ceramikę. Lakierowany, woskowany papier po prezentach lub papier zabrudzony tłuszczem również wrzucamy do odpadów zmieszanych.

– do pojemnika na PAPIER – czyste kartony, makulaturę, czyste opakowania papierowe po prezentach, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety, czasopisma, papier szkolny i biurowy.

– do pojemnika na PLASTIK – butelki pet, folie, styropian opakowaniowy, foliowane opakowania po produktach spożywczych. Tu nie wrzucamy plastikowych zabawek, opakowań po lekach, farbach i olejach.

– do pojemnika na SZKŁO – słoiki oraz butelki po napojach wiadomego pochodzenia. Do szkła nie wyrzucamy ceramiki, talerzy, szklanek, czyli ogólnie rozumianej zastawy stołowej, doniczek itp.

I pamiętajmy! Pod żadnym pozorem nie wylewamy oleju ze smażenia do kanalizacji! Tłuszcz po ostygnięciu tężeje tworząc twarde bryły, które zapychają rury kanalizacyjne. Jeśli oleju jest niewiele, wystarczy zetrzeć dokładnie patelnię ręcznikiem papierowym i natłuszczony ręcznik wyrzucić do śmieci (odpady ZMIESZANE). Jeśli oleju po smażeniu jest więcej – najlepiej wlać  go do słoika lub butelki i oddać na PSZOK.

Wesołych i smacznych świąt.