W poszukiwaniu głosów wodociągu

W poszukiwaniu głosów wodociągu

By zaprezentować swój głos i umiejętności lektorskich na casting do siedziby wodociągów przybyło kilkadziesiąt osób. Wyłonione w drodze przesłuchania głosy męskie,  wezmą udział w nagraniu audio przewodnika po nowym ujęciu wody Piaskownia. Ujęcie Piaskownia budowane jest w ramach Projektu unijnego pt. „Modernizacja 

i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I”. Będzie to nowoczesny obiekt, gdzie wykorzystywana technologia poboru i uzdatniania wody składać się będzie m.in. z kolumny desorpcji, filtrów piaskowych i węglowych, a także z systemu ozonowania wody oraz z lamp UV. I właśnie ta złożona technologia ma zostać opisana i nagrana w sposób przyjazny i zrozumiały dla młodzieży.

Wraz z ujęciem planujemy uruchomienie ścieżki edukacyjnej, która składać się będzie z kilku multimedialnych elementów, w tym z audio przewodnika – wyjaśnia Sławomir Grucel rzecznik prasowy MPWiK – W ten sposób pragniemy zainteresować najmłodszych mieszkańców tematem wody, sposobami jej pozyskiwania, uzdatniania oraz z metodami jej racjonalnego wykorzystywania w życiu codziennym.

Audio przewodnik zostanie nagrany na nośniku mp3. Każdy z odwiedzających będzie mógł indywidualnie wysłuchać rozmowy, a dokładniej dialogu pomiędzy dorosłym, a zainteresowanym wszystkim co nowe młodym chłopcem. Stąd pomysł, aby do realizacji samego nagrania zaangażować lokalnych artystów oraz mieszkańców naszego miasta. Postanowiliśmy zorganizować casting na dwa głosy męskie – pierwszy młody, dźwięczny chłopięcy, drugi dojrzały, melodyjny głos o nienagannej dykcji – dodaje Grucel.

Na sam casting zgłosiło się kilkadziesiąt osób. W większości byli to mieszkańcy Jaworzna, zawodowo związani z organizacjami kultury, warsztatami artystycznymi, a także opiekunowie ośrodków szkolno – wychowawczych, którzy na co dzień „pracują” głosem.  Wśród uczestników znalazły się też osoby, które miały już za sobą przygodę z radiem.

Każdy z uczestników przesłuchania miał do wydeklamowania dwa teksty. Jeden przedstawiający „legendę o Jaworznie” oraz drugi bardziej techniczny, z lekkimi pułapkami językowymi, odnoszący się do samego procesu uzdatniania wody. Mimo, że w siedzibie MPWiK to przesłuchanie realizowane było w pełni zawodowych warunkach, o co zadbali przedstawiciele jaworznickiej Fabryki Talentów – Basia Janyga oraz Roman Jońca wraz
z pracownikami firmy Vis-media.

Chociaż wszystkie głosy były wyjątkowe, oryginalne i różne od siebie, to na zwycięstwo mogą liczyć tylko dwa. Zwycięskie głosy poznamy już niebawem.