Światowy Dzień Wody 2014

Światowy Dzień Wody 2014

W tym roku już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Dzień ten został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i przypada zawsze 22 marca. Co roku dzień obchodzony jest pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: „Woda i energia” (Water & Enrgy).

Propozycja ustanowienia takiego dnia była uzasadniona tym, że woda staje się coraz bardziej istotnym elementem środowiska oraz warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego dzisiejszego świata. Dzień Wody ma informować i przypominać społeczeństwu, że woda jest potrzebna do życia każdej, nawet najmniejszej jednostce. Ten światowy dzień ma wpływać na poprawę edukacji, zdrowia oraz promować skuteczną współpracę w dziedzinie ochrony i dostępu do czystej wody pitnej. Światowy Dzień Wody 2014 po raz pierwszy dotyczy nie tylko wody, ale i energii, która staje się również tak jak woda niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego świata. Woda i energia są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie zależne. Wytwarzanie energii i jej przesył oraz magazynowanie wymaga wykorzystania zasobów wodnych szczególnie w elektrowniach wodnych, elektrowniach cieplnych, klasycznych i jądrowych oraz przy wydobyciu wielu surowców energetycznych. Obecnie około 8% wytworzonej energii elektrycznej jest wykorzystane na pompowanie, uzdatnianie, oczyszczanie i przesyłanie wody do różnych użytkowników (ludność, przemysł, energetyka, rolnictwo). Po raz pierwszy Światowy Dzień Wody (ŚDW) obchodzony był 22 marca 1994 r. pod hasłem „Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka”. Mimo upływu dwudziestu lat hasło to jest nadal aktualne i zyskuje coraz większe znaczenie.

***

Z okazji Światowego Dnia Wody, miejskie wodociągi w Jaworznie przygotowały krótką wycieczkę prezentującą produkcję wody w mieście. 22 marca (sobota) dokładnie w Dzień Wody dla zwiedzających udostępnione zostanie najnowsze ujęcie wody pitnej Piaskownia, baza transportowo-sprzętowa spółki oraz laboratorium. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć urządzenia na co dzień wykorzystywane przez spółkę oraz poznają tajniki codziennej pracy służb wodociągowych. VI Dzień Otwarty odbędzie się już w najbliższą sobotę 22 marca o godz. 9:00. Zapisy na imprezę trwały do 14 marca.