Światowy Dzień Wody 2015

Światowy Dzień Wody 2015

Już po raz dwudziesty pierwszy będziemy obchodzić w Polsce Światowy Dzień Wody. W tym roku jego tematem przewodnim jest rola wody w planie zrównoważonego rozwoju. Światowy Dzień Wody (World Water Day) odbywa się co roku 22 marca. Dzień ten został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie ONZ. Od lat w obchodach Dnia aktywnie uczestniczy również Unia Europejska. Propozycja ustanowienia takiego dnia była uzasadniona tym, że woda staje się coraz bardziej istotnym elementem środowiska oraz warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego dzisiejszego świata.

Dzień Wody ma informować i przypominać społeczeństwu, że woda jest potrzebna do życia każdej, nawet najmniejszej jednostce. Ten światowy dzień ma wpływać na poprawę edukacji, zdrowia oraz promować skuteczną współpracę w dziedzinie ochrony i dostępu do czystej wody pitnej. Skupia się także na aspekcie rozbudowy sieci sanitarnej. Po raz pierwszy Światowy Dzień Wody obchodzony był 22 marca 1994 r. pod hasłem „Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka”. Mimo upływu lat hasło to jest nadal aktualne i zyskuje coraz większe znaczenie. 

***

Z okazji Światowego Dnia Wody, miejskie wodociągi w Jaworznie przygotowały krótką wycieczkę prezentującą produkcję wody w mieście. W sobotę 21 marca dla jaworznian udostępnione zostanie najnowsze ujęcie wody pitnej Piaskownia, baza transportowo-sprzętowa spółki oraz laboratorium. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć urządzenia na co dzień wykorzystywane przez spółkę oraz poznają tajniki codziennej pracy służb wodociągowych. VII Dzień Otwarty odbędzie się już w najbliższą sobotę 21 marca o godz. 9:00. Zapisy na tą imprezę prowadzone były do 13 marca.