Święto wody w MPWiK

Święto wody w MPWiK

Woda od zawsze była najważniejszą substancją. Bez niej nie byłoby życia na ziemi.  Bez niej żaden żywy organizm nie mógłby się prawidłowo rozwijać. Chociaż żyjemy w XXI wieku, to okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy naszej planety mają swobodny dostęp do czystej wody pitnej, a takie standardy jak kanalizacja, czy sanitariaty są poza ich zasięgiem. Aby zwrócić naszą uwagę i uwrażliwić na sytuację oszczędzania i jakości wody, ustanowiono Światowy Dzień Wody – od 1993r. obchodzimy go 22 marca. W naszej Spółce oficjalnie jest on obchodzony od dziewięciu lat. I podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, ogromnym zainteresowaniem cieszył się Dzień Otwarty jaworznickiego MPWiKu. W głównych planach obchodów była wycieczka po najważniejszych obiektach wodociągów. A trasa nie byle jaka, bo aż pięciogodzinna obejmowała i pokazywała cały obieg wody w przyrodzie. Od momentu jej poboru, uzdatnienia, tu wizyta na nowoczesnym ujęciu wody pitnej Piaskownia, aż do procesu oczyszczenia na oczyszczalni wody, wykorzystanej w gospodarstwie domowym. Nie zabrakło także wodociągowych gadżetów i maszyn. Tu wizyta na bazie przy ulicy Świętego Wojciecha 34 pozwoliła zaprezentować radiowe odczyty wodomierzy, dzięki którym szczytywanie liczników następuje zdalnie, bez konieczności umawiania się z inkasentem. Były też koparki, wywrotki, beczkowozy, co szczególnie przypadło do gustu najmłodszym uczestnikom. Uwagę przykuwał także najnowszy nabytek MPWiK – mobilny, stalowy wehikuł do dezynfekcji sieci wodociągowej za pomocą ozonu. 

Na końcu wycieczki, dla wytrwałych i żądnych wiedzy uczestników, czekała wizyta w laboratorium. Tam zaprezentowane zostały analizy fizykochemiczne, związane ze stałą kontrolą jakości wody. 

W tym roku Dzień Otwarty był wyjątkowy, bowiem lista uczestników zapełniła się w dwie godziny
od jej otwarcia. Świadczy to o tym, że mieszkańcy są ciekawi jak i skąd bierze się woda w ich domowych kranach. I za to dziękujemy. Dla tych, którym się nie udało zapisać, nagraliśmy film przedstawiający kilka miejsc, jakie odwiedzali nasi goście. Film „mannequin challenge” można zobaczyć na naszym firmowym profilu na Facebooku.