Woda Technologiczna na oczyszczalni

Woda Technologiczna na oczyszczalni

Od 2019 roku na Oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb, przy wsparciu i finansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, prowadzony był projekt pod nazwą: „Opracowanie innowacyjnej metody usuwania farmaceutyków ze ścieków”. Jego głównym celem i założeniem było stworzenie i uruchomienie stacji naukowo badawczej, której układ oparty o ozonowanie ścieków, zdoła oczyścić ścieki z farmaceutyków na poziomie 80-90%, zachowując przy tym całkowity brak powstawania substancji kancerogennych. Chodziło o skuteczne rozkładanie w ściekach farmaceutyków do związków nieaktywnych i bezpieczne oddawanie ich do środowiska naturalnego.

Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że nasza stacja cały czas działa na Oczyszczalni Jeleń Dąb. Mało tego, jako Wodociągi Jaworzno ciągle ją rozwijamy i ulepszamy. Teraz postanowiliśmy wykorzystać oczyszczone ścieki, które przeszły przez  stację ozonowania, do celów technologicznych. Czyli oczyszczone ścieki magazynujemy w zbiorniku i jako wodę technologiczną, używamy do płukania piasku, który trafia na oczyszczalnię.

To ekologia i oszczędność w jednym. Dzięki temu procesowi mamy czysty piasek, który ponownie możemy wykorzystać, na przykład przy pracach budowlanych. Do tego nie marnujemy wody i pozbywamy się odpadów.