Wodociągi przypominają o zabezpieczeniu instalacji

Wodociągi przypominają o zabezpieczeniu instalacji

Wczesna jesień jest dobrym momentem, aby jeszcze przed nadejściem mrozów, czy też okresowych, porannych przymrozków zadbać o docieplenie instalacji i urządzeń wodociągowych zarówno tych w domu, jak i na zewnątrz. Czynność ta nie jest skomplikowana. Można ją wykonać samodzielnie, a dobre i staranne zabezpieczenie będzie spełniać swoje właściwości przez kilka lat.

W pierwszej kolejności przed nastaniem zimy powinniśmy zadbać o wodomierze w studzienkach oraz rury znajdujące się na zewnątrz budynku, następnie o te znajdujące się w piwnicy, na strychu czy na poddaszu, szczególnie jeśli przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia. Wodomierze można owinąć ciepłymi tkaninami, styropianem, a do ochrony rur wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach osłonki z pianki poliuretanowej, czy wełny mineralnej. Natomiast instalacje doprowadzające wodę na działkę, do ogrodu, kuchni lub domku letniskowego, które nie są w okresie zimy używane, powinny na ten czas mieć zamknięty dopływ wody i w miarę możliwości zostać opróżnione – tłumaczy rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

W przypadku uszkodzenia instalacji lub wodomierza poprzez zamrożenie wody, co może skutkować rozszczelnieniem i niekontrolowanym wyciekiem wody, należy ten fakt zgłosić do Wodociągów. Można tego dokonać pod bezpłatnym numerem telefonu 994. Wówczas jaworznickie wodociągi wymienią i zaplombują wodomierz. UWAGA! Jeśli zostanie stwierdzone, że wodomierz został uszkodzony z winy właściciela nieruchomości, będzie to usługa płatna.