Zakończyła się modernizacja ujęcia wody pitnej w Jeleniu. Od 14 stycznia na ujęciu Jarosław Dąbrowski działa dwustopniowa filtracja, system ozonowania, dezynfekcji i zabijania bakterii. Ta inwestycja to gwarancja nowej jakości wody dla 5000 mieszkańców z osiedla Jeleń i Byczyna.
Od 1997 roku na ujęciu funkcjonowały tzw. odżelaziacze, składające się ze złoża braunsztynowo – żwirowego. Złoża stanowiły naturalny filtr, który wypłukiwał znajdujące się w nadmiarze, związki żelaza oraz manganu. Od stycznia 2013 roku te stare filtry przeszły do lamusa, a ich miejsce zastąpił nowoczesny układ produkcyjny.
W miejscu odżelaziaczy pojawiła się nowa, przyjazna dla środowiska technologia uzdatniania wody, składająca się z aeracji, dwustopniowej filtracji na filtrach piaskowo-żwirowych, ozonowania oraz dezynfekcji wody za pośrednictwem lamp UV i podchlorynu sodu. Wszystkie te procesy oczyszczania i uzdatniania wody przebiegają automatycznie w oparciu o sterowanie komputerowe – wyjaśnia
Obok budowanego właśnie ujęcia Piaskownia, Jarosław Dąbrowski stał się jednym
z najnowocześniejszych ujęć w mieście. Spełniającym wszelkie unijne wymogi. Jego modernizacja znacznie poprawiła jakość fizykochemiczną i organoleptyczną produkowanej na nim wody – dodaje Zastępca Prezydenta
Na obiekcie wykorzystywany jest m.in. system ozonowania wody. To nowoczesna i efektywna technologia. Bazująca na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Procesy ozonowania przebiegają szybciej i mogą być w pełni kontrolowane, a do ich przeprowadzenia wystarczy tylko energia elektryczna. Charakter proekologiczny podkreśla fakt, że w procesach uzdatniania nie są wykorzystywane żadne związki chemiczne. Dodatkowo wszelkie mikroorganizmy niszczone są poprzez lampy UV.
Ozonowanie pozwala efektywnie usunąć z wody nadmiary żelaza, manganu, przywraca wodzie naturalną barwę i krystaliczną przejrzystość, usuwa z wody nieprzyjemny smak i zapach, a co ważne zapewnia czystość mikrobiologiczną – tłumaczy Technolog Wody MPWiK Sylwia Kręcichwost.
Oprócz prac związanych z przebudową układu technologicznego, na obiekcie prowadzone były roboty obejmujące m.in. termomodernizacją budynku, wymianę stolarki okiennej oraz stworzenie wewnętrznych powierzchni wodoodpornych. Przywrócenie obiektu do obecnego standardu kosztowała blisko 1,5 mln zł.